Chladič pro procesor z dílny Asus
Známý výrobce kvalitních základních desek Asus má i značný zájem na pokrytí trhu s chladiči procesorů. Dnes se podíváme na jeden z nových a neobvyklých modelů. Jedná se o jeden z modelů řady Triton.
Asus Triton 77
Chladič je obvyklou kombinací mědi s hliníkem. Hliníková základna je vyleštěna do slušné, ne však exkluzivní lesklosti. Do základny je zapuštěna neobvyklá pětice měděných heat-pipe. Trubičky vycházejí vzhůru do místa ohnutí, po němž následuje husté žebroví. Žebra však nemají tvar klasického kvádru ale spíše jako část válce, čímž získává novou estetickou podobu. Takto by chladič vypadal jako běžný typ avšak novinkou je umístění větráku nikoliv nad žebra ale pod žebra. Tímto nasává vzduch od základní desky a protlačuje ho přes žebra a dobře rozprostřené žebroví. Takovýto způsob je zdárnou novinkou a určitě bude mít pro základní desku lepší chlazení, navíc teplý vzduch nejde na základnu ale je odváděn. Problém nastane nejspíše v menších skříních, kde vzduch bude narážet do bočnice a z části cirkulovat. V balení najdete jen to nejnutnější – teplovodivou pastu a spony pro připevnění. V tomto ohledu Asus zklamal.
Technické specifikace
Podporované patice: Intel – 775; AMD – 754, 939, 940, AM2
Celkové rozměry: 90 x 78 x 125 mm
Hmotnost: 505 g
Materiál: měď, hliník
Rozměry větráku: 92 x 92 x 25
Konektor: 4 Pin PWM
Otáčky: 2,300 ot/min ± 10%
Průtok vzduchu: 36.3 CFM
Hlučnost: 18 dB
Zkušenosti
Výrobce nelhal a úroveň hlučnosti je velmi dobrá, dokonce podobná jako u známých chladičů Noctua. Teploty byly otestovány na Intel Core2Duo X6800 "Xtreme" 2.93GHz. Zde dosáhl slušných 44°C. Pro doplnění přidám výsledek na Intel Q6600 taktovaném na 3Ghz. Na tomto žhnoucím procesoru dosáhl chladič průměrných 72°C. Závěrem tedy lze říci, že Abusu se povedl opravdu tichý a netradičně řešený chladič avšak jeho výkonnost zaostává na výkonnějších procesorech. Další trubičky nebo větší vyzařovací plocha společně s větším větrákem by mohly být pro typ tím pravým.
Autor: Jakub Stareček