Chladič nového výrobce Xigmatek
Společnost Xigmatek je u nás novou a prakticky neznámou společností zabývající se chlazením V tomto článku se podíváme na jeden z jejich produktů a to chladiče procesoru. Snad vnese nejen cenově ale taktéž výkonnostně vítr do nabídky chladičů u nás.
Xigmatek HDT-D1284
Chladič je tvořen kombinací mědi a hliníku. Hliníková základna je tvořena i vybroušenými trubičkami a to do dobré lesklosti. Ze základny vychází čtveřice velmi tlustých (8 mm) heat-pipe. Trubice pokračují vzhůru do horizontálního žebroví a po cestě mají jedno zajímavé ale na výkon asi neznatelné prohnutí. V hliníkovém žebroví jsou trubice velmi dobře a rovnoměrně rozprostřeny. Žebra jsou velmi tenká a hustě posazená s tvarem oříznutého čtverce (s velkou fantazií až hranaté elipsy). V žebroví je jeden velmi znatelný výřez pro použití upevňovacích spon pro větrák. Na chladič je nasazen větrák s ne zrovna nejlepšími výkony. Výhodou je mřížka na větráku a 4 pinový konektor s podporou PWM. Vzduch prochází jak jsem zvyklí z horní strany, protéká žebrovím a ofukuje samotnou základnu a okolní komponenta. Bohužel žebra jsou opravdu hustě na sobě a zde bude docházet nejspíše k nepříjemnému hluku.
Technické specifikace
Kompatibilita: 775, 754, 939, 940, AM2, AM2+
Materiál: hliníková základna se 4 měděnýma 8 mm heatpipe a hliníkový chladič
Otáčky ventilátoru: 800 - 1500 ot / min
Proud vzduchu: 56.3 CFM
Hlučnost ventilátoru: 26.4 dB
Konektor: 4-pinový
Rozměr ventilátoru: 120 x 120 x 25 mm
Celkové rozměry: 145 x 150 x 134 mm
Hmotnost: 667 g
Zkušenosti
Chladič je po zvukové stránce tichý na 10V čili po lehkém snížení otáček. Na plné otáčky o větráku zaručeně budete vědět. Uvidíme jak si chladič poradí s velmi topícím Intel Pentium D 950. Na tichých 1000 otáček byl schopen chladič uchladit velmi dobrých 45°C. Při nasazení na Intel C2D E6750 taktovaném na velmi vysokých 3,86Ghz zvládl dobrých 75°C. Co tedy o chladiči říci? Silné procesory mu nesvědčí a větrák nepatří mezi tiché. Přesto je dobrou koupá avšak za vyšší cenu než by si zasloužil.
Autor: Jakub Stareček