Černo modrý chladič procesoru
Oblíbený výrobce chladičů skříní a všeho okolo počítačů dává také na výsledky středního segmentu trhu v němž se nacházejí chladiče s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Na jeden takovýto chladič se podíváme v tomto článku.
CoolerMaster Hyper 212
Chladič je kombinací mědi a hliníku tak jak můžeme v dané části trhu očekávat. Měděná základna je výrobcem vyleštěna do solidní kvality bez nějakých viditelných rýh či jiných neduhů. Ze základny vychází celá čtveřice duálních heat-pipe vzhůru do žebroví. Žebroví jsou netradičně dvě avšak z tradičního hliníku. Žebra nejsou nijak husté ani tlusté, jejich tvar při horním pohledu je podobný půlkruhu – žebra přeberou dostatek tepla a šetří se tak materiál a tím snižuje cena chladiče. Další nespornou výhodou je neumístění žeber do mrtvého prostoru - tedy do prostoru za rotorem kam nemůže vzduch jakkoliv téct. Obě žebroví spojuje dohromady na horní straně plastový kryt, který má zároveň za úkol držet firemní větrák. Vzduch jde klasicky přes žebra buď do zdoje či zadního (odváděcího) větráku. Větrák je černý a velmi mu sluší poosvětlení modrými LED diodami.
Technické specifikace
Kompatibilita: Intel – 775; AMD 754, 939, 940, AM2
Rozměry pasivní části: 122 x 92 x 160 mm
Rozměry větráku: 120 x 120 x 25 mm
Otáčky větráku: 2000 ot / min
Proud vzduchu: 69,7 CFM
Hlučnost: do 19 dB (tento údaj se mi vzhledem k otáčkám a proudu vzduchu nezdá, pravdou však, že větrák je příjemně tichý a nerušivý při provozu)
Hmotnost: 710 g
Zkušenosti
Chladič jak již bylo řečeno je nečekaně tichý a to i na plné otáčky. CoolerMasteru se tedy větrák mimořádně povedl. Chladiči byl postaven do testu procesor AMD Athlon64 X2 5200+ katovaný na solidních 3 Ghz. Chladič se velmi dobře popral s tímto procesorem a uchladil na vynikajících 41°C. Pravdou je, že procesory AMD na takovýchto taktech mnoho netopí ale výsledek je opravdu krásný a při tichosti dovoluje další taktování.
Autor: Jakub Stareček