BlueTooth v mobilních telefonech
V dnešních mobilních telefonech je tato technologie naprostým standardem. Díky ní je možné mobilní telefón použít pro navázání bezdrátové komunikace s jinými zařízeními. Hojně jsou využívány HandsFree sady, notebooky nebo přímé spojení s jiným mobilem. Tímto způsobem je možné si vyměňovat např. obrázky. Fenoménem dnešní doby se stává tzv. Bluejacking.
Bluejacking – modrý spam
Je využití bezdrátové technologie BlueTooth pro zasílání krátkých zpráv nebo obrázků na mobilní telefon. Po přijmutí zprávy nelze identifikovat odesílatele. Bluejacking v žádném případě naznamená hacking jiného mobilu, či jakékoli nelegální aktivity. Je to analogie k odeslání SMS na druhý mobil, jen nemusíte znát jeho telefonní číslo a je to zdarma. Smyslem Bluejackingu není druhého uživatele naštvat, nýbrž pobavit se.
Bluejacking v praxi
Člověk, který používá bluejacking se nazývá Bluejacker. Kde lze Bluejacking provozovat? Nejlépe na místech s velkou koncentrací lidí – třeba cestou do práce v tramvaji, autobuse, na nádraží, knihovně…
A jak na to? Nejdřív je třeba si vybrat svoji přezdívku, poté si vytvoříte nové telefonní číslo a místo jména se napíše vzkaz. Po aktivaci BlueTooth se v mobilním telefonu zvolí možnost zaslání vizitky. Mobil posléze vyhledá v dostupném okruhu jiná zařízení (včetně notebooků s aktivním BlueTooth). Pokud je vyhledané zařízení přístupné všem, tzn. nevyžaduje spárování a autorizaci, může přijmout vizitku zaslanou bluejackerem.
Pokročilý Bluejacking
Existují programy do mobilních telefónů, které samy vyhledávají aktivní přístroje a rozesílají jim předem nadefinovanou zprávu. Bluejackerovi poté již jen stačí sledovat reakce udivených lidí ve svém okolí.
Obrana proti Bluejackingu
Stačí vypnout BlueTooth, případně nastavit nutnost autorizace či párování přístrojů nebo vypnout viditelnost. Zapnuté BlueTooth se v případě mobilního telefonu významným způsobem podílí na výdrži baterie.
Chcete-li se dozvědět o Bluejacking více, klikněte zde.
Autor: Robert Habrman