Profily Bluetooth:
Aby byla zajištěna vzájemná komunikace zařízení nejen v oblasti IT, ale i spotřební elektroniky, průmyslu a dalších odvětví, byly vytvořeny tzv. profily. Ty určují standard komunikace pro ten který případ. V původní specifikaci bylo 13 základních profilů, později k nim přibylo dalších 9 rozšiřujících. V současnosti považuje Bluetooth SIG za standardní zhruba 40 profilů.
Základní profily:
Generic Access Profile (GAP) – základní a původní profil podporovaný všemi zařízeními.Service Discovery Application Profile (SDAP) – umožňuje zařízením zjistit, zda je v dosahu nějaké další zařízení a jaké služby jsou u něj k dispozice(jaké profily podporuje).
Cordless Telephony Profile (CTP) – měl by dovolovat konvergenci pevné a mobilní sítě. Jakmile se telefon dostane do dosahu základové stanice, měl by se přihlásit k pevné lince. Bohužel se tento koncept neuchytil.
Intercom Profile (IP) – také nepříliš často využívaný profil umožňuje zařízením používat aplikace na bázi Push-To-Talk. Jde tedy v podstatě o vysílačku přes Bluetooth.
Serial Port Profile (SPP) – jeden z nejužívanějších profilů umožňující virtuální emulaci klasického sériového rozhraní RS-232. Slouží jako základ k dalším profilům(DUNP, FAX), ale třeba i k propojení telefonu s počítačem.
Headset Profile (HSP) – jde o základní profil pro bezdrátové sady. Podporovali ho všichni výrobci telefonů, pouze Nokia zvolila profil handsfree. Dnes už většina sad i bezdrátových sluchátek podporuje oba profily.
Dial-Up-Networking Profile (DUNP) – stará se o vytáčené připojení k internetu, typicky se využívá pro spojení notebooku s mobilním telefonem a jeho využití jako modemu.
Fax Profile (FAX) – umožňuje propojení mobilního nebo pevného telefonu s PC s instalovaným fázovacím softwarem.
LAN Access Profile (LAP) – dovoluje připojení počítače nebo mobilu do sítě IP prostřednictvím Bluetooth. Na trhu existuje existují Bluetooth brány pro připojení do ethernetové sítě.
Generic Object Exchange Profile (GOEP) – základní protokol podporující všechny ostatní protokoly pro přenos dat.
Object Push Profile (OPP)– jeden z mála protokolů nevyžadující spárování. Umožňuje např. posílat obrázky, záznamy kalendáře či elektronické vizitky.
File Transfer Profile (FTP) – nabízí přístup k souborovému systému jiného zařízení. Dovolí získání adresářového a souborového stromu, změny v adresářích, stahování nebo upload souborů či mazání souborů.
Synchronization Profile (SP) – základní profil pro synchronizaci uživatelských dat mezi zařízeními.
Rozšířené profily:
Handsfree Profile (HFP) – profil využívaný Nokia pro připojení bezdrátových sluchátek, původně určen pro připojení v autě.Human Interface Device Profile (HID) – profil určen pro připojení myší, klávesnic, vizualizačních per atd..
Personál Area Networking (PAN) – slouží k připojení k ad-hoc Bluetooth sítí nebo pro přístup k IP síti prostřednictvím Bluetooth.
Basic Printing Profile (BPP) – tisk prostřednictvím Bluetooth na tiskárně bez instalace speciálních ovladačů.
Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) – populární profil umožňující přenos streamového dvoukanálového audia. Používá se zejména pro připojení sluchátek.
Audio Video Repote Control Profile (AVRCP) – tento profil umožňuje proměnit mobil v dálkový ovladač a ovládat jim přístroje v domácnosti.
SIM Access Profile (SAP) – profil určený pro handsfree do aut, umožňuje převzít data SIM karty. Sada se pak chová jako by v sobě mela SIM kartu.
Phone Book Access Profile (PBAP) – zodpovídá za výměnu objektů z adresářů mezi zařízeními. Využívají jej například telefony zabudované do automobilů, aby byly schopny zobrazit jméno volajícího.
Video Distribution Profile (VDP) – umožňuje přenos streamovaného videa.
Autor: Robert Habrman