Představíme si základní strukturu (x)html dokumentu a podíváme se na prvky, které by na stránce neměly chybět.
Vzhledem k tomu, že článků pro naprosté začátečníky s tvorbou www se dají najít na internetu mraky, budu předpokládat, že čtenáři mají alespoň základní znalosti jazyka (x)html a základním elementům rozumí.Co by měl každý (x)html dokument obsahovat:
1) DTD (Document Type Definition) - Prvek který by měl každý správně napsaný dokument obsahovat. Dává prohlížeči informace o tom jaké elementy má používat, jak s nimi zacházet a jak má celý dokument zpracovat. Tento prvek není součástí (x)html dokumentu a není potřeba jej ukončovat.
2) html - Tag, který začíná a ukončuje celý dokument. Jedná se o párový tag a veškerý obsah musí být umístěn mezi začátkem a koncem tohoto elementu. Tento tag nemá žádné atributy.
3) head - Tag určující hlavičku dokumentu, ukládají se do ní data která mají pro prohlížeč informativní charakter (např. meta, title, style, script..). Opět se jedná o párový tag bez dalších atributů.
4) body - Tag určující tělo celého dokumentu, jedná se o prvek který obsahuje zobrazovaná data v dokumentu. Tento tag je párový a může obsahovat mnoho dalších atributů, které jsou však zastaralé a nahrazují se využíváním kaskádových stylů - CSS (Cascading Style Sheets).
Nyní se tedy podíváme na nejjednodušší zápis html dokumentu:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html>
<head>
*
</head>
<body>
**
</body>
</html>
Toto je nejjednodušší úplný html zápis dokumentu. Nyní se podíváme na obsah jednotlivých prvků který je označen hvězdičkami:
* - Obsah prvku head - napřiklad meta elementy - informace o kódování, použitém jazyce, popis stránky, klíčová slova (pro vyhledávače) atd, dále by měl obsahovat element title určující titulek dané stránky a element link pro spojitost s jiným souborem - například externími CSS styly.
** - Do prvku body se umísťují veškerá zobrazovaná data v dokumentu jako například id - jednoznačný identifikátor CSS prvků, atribut class - třída CSS elementů, atd.
To je pro dnešní díl vše a příště si podrobněji rozebereme prvky obsažené v hlavičce a v těle dokumentu a podíváme se na ostatní deklarace DTD.
Autor: spiderer