Photoshop v praxi 10. díl, Space art

Napsal (») 4. 10. 2007 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 9675×
obrazky/space20malyhl.jpgMáte rádi vesmír? Znáte Space art? Chtěli byste umět vytvořit planetu? Hvězdnou oblohu? Kometu? Snad vám tento návod pomůže.

Hvězdná obloha

Otevřete si nový dokument o libovolné velikosti, ale čím větším, tím lepší. Pokud však máte slabější PC, tak raději menší velikost, ať nemusíte zbytečně dlouho čekat na práci Photoshop. Nový dokument si pojmenujte třeba Hvězdy. Pozadí zvolte černé anebo jej přebarvěte na černo pomocí nástroje Plechovka barvy. Základ hvězdné oblohy uděláte tak, že přidáte Filtr/ Šum/ Přidat šum. Míru nastavte cca 12-14%, rozložení Gaussovské, a zaškrtněte Monochromatický.




Přidejte trochu Jasu a Kontrastu, Vrstva/ Nová vrstva úprav/ Jas a Kontrast. Jas nastavte zhruba na 20 a Kontrast na 40.

Vytvořte si novou vrstvu, dejte v ní Filtr/ Vykreslení/ Oblaka. Styl vrstvy nastavte na Závoj a trochu snižte Krytí obrazu, pomocí posuvníku.. Znovu vytvořte novou vrstvu a opakujte filtr Oblaka a následně Filtr/ Vykreslení/ Odečíst oblaka, styl vrstvy nastavte na Zesvětlit barvy.




Nyní přidáme ještě hvězdy, Filtr/ Vykreslení/ Odlesk objektivu. Nastavte odlesk objektivu na 105 mm základní a s jasem 10-15. Filtr opakujte, tak dlouho dokud nebudete spokojeni s počtem hvězd. Nyní už stačí dát obloze barvu, Vrstva/ Nová vrstva úprav/ Odstín a sytos. Zaškrkněte políčko kolorovat a pohrajte si s barvou.




Planeta

Otevřete si nový dokument o velikosti 2000x2000. Pokud máte méně výkonější PC, tak zkuste 1000x1000. Pozadí vyplňte pomocí nástroje Plechovka barvy černou barvou, utvořte novou vrstvu a vybarvěte jí béžovou barvu (#BCA37D). Znovu vytvořte novou vrstvu a pomocí nástroje Štětec ji vybarvěte oranžovou, bílou a hnědočervenou barvou.




Klikněte na počmáranou vrstvu a zmáčkněte Ctrl+E (vrstvy se sloučí). Trochu rozmažeme počmáranou vrstvu, Filtr/ Rozostření/ Rozmáznout. Úhel nastavte na 0 a vzdálenost na 999. Nyní zkusíme udělat dojem, že se plyny hýbou, Filtr/ Deformace/ Zvlnění. Pokračujte Filtr/ Zkapalnit, vytvořte efekt nerovnosti plynů.





Nyní máme vytvořenou texturu planety. Klikněte na záložku Úpravy/ Definovat vzorek.

Nyní si otevřete nový dokument o stejné velikosti jako předchozí. Vyplňte jej černou barvou, vytvoříme novou vrstvu a pomocí nástroje Elipsový výběr doprostřed nakreslete kruh (ne moc velký, aby nám nevyšel z obrazu). Pomocí nástroje Plechovka barvy vybarvíme kruh texturou.



Planetu trochu zaoblíme, Filtr/ Deformace/ Zaoblení, hodnotu nastavte na 100%. Filtr znovu opakujte, ale hodnotu nastavte pouze na 50%.




Vytvořte si nový dokument, tentokrát jen poloviční velikost předešlého dokumetu. Pozadí vybarvěte opět na černo. Zhruba přes třištvrtě obrázku, vytvořte opět kruh. Vybarvěte jej na hnědo (#813710). Výběr 2x nakopírujeme (mějte vybraný nástroj elipsový výběr, pravým tlačítkem myši klikněte do kruhu a vyberte Vrstva kopírováním). Vrstvy si pojmenujte podle sebe, já je očísluji (1,2,3).



V druhé a třetí vrstvě přebarvíme kruh na černo. Nyní budeme pracovat s vrstvou číslo tři, Vrstva/ Styl vrstvy.










Přesuneme vrstvu číslo dvě úplně nahoru a použijeme na ní, Filtr/ Rozostření/ Gaussovské s hodnotou 100.




Pomocí Ctrl+T neboli transformace, upravíme obrázek asi takto:




Nyní otevřeme znovu dokument s planetou, zkopírujeme ji a vložíme na nějnovější dokument. Opět zmáčkněte Ctrl+T a vloženou planetu zmenšete na velikost kruhu v pozadí. Vloženou vrstvu vložte mezi druhou a třetí. Trochu planetku ještě nasvítíme Filtr/ Vykreslení/ Světelné efekty. Planeta je hotová.




Sjednoťte vrstvy a zkopírujte do dokumentu s hvězdnou oblohou. Možná budete muset zmenšit velikost.

Kometa

Otevřete si nový dokument s černým pozadím. Udělejte elipsový výběr a vybarvěte jej bílou barvou, udělejte ho znovu a vybarvěte černou asi takto:



Zkopírujeme si kruh. Vytvoříme novou vrstvu a vložíme do ní nakopírovaný kruh. Kruh trochu zvlníme, Filtr/ Deformace/ Vlna. Vytvoříme další vrstvu a uděláme totéž, opakujeme ještě 1x. Pomocí Ctrl+T otočte jednotlivé vrstvy.



Sjednoťe vrstvy. Nyní rozostření, Filtr/ Rozostření/ Gaussovské hodnoty dejte malé, tak do 5. Dále pokračujte Filtr/ Rozostření/ Kruhové rozostření, metodu nastavte na přiblížit a posuvník asi na 45.



Obrázek zmenšete a vložte do dokumentu s hvězdnou oblohou. Styl vrstvy nastavte na závoj. Opět pomocí Ctrl+T můžete část komety naaranžovat kam chcete.

Otevřete si nový dokument s černým pozadím. Nakreslete kruh pomocí elipsového výběru a pomocí nástroje pero dokreslete od ruky ocas. Vše vybarvěte bílou barvou.

Filtr/ Deformace/ Sklo, hodnoty nastavte podle obrázku.



Filtr/ Rozostření/ Gaussovké, hodnota přibližně 6.



Kometku trochu zmenšete a opět vložte do hvězdného pozadí, manipulujte s ní jako s předešlou částí. Nakonec už stačí jen trochu osvětlení a hotovo.




Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
fuj z IP 194.228.73.*** | 1.2.2010 10:38
smilesmile
Ter z IP 90.177.87.*** | 26.2.2010 21:05
kdyz zadam do stylu vrstvy stejne hodnoty, mam nahled i vysledek jiny - tmavsi neni to skoro videt, nevis co s tim?
| 27.2.2010 08:59
Mno takhle aniž bych ten váš výtvor viděla, tak vám asi těžko poradím.. Máte všude nastavené 100% krytí vrstev? Nebo mi zkuste poslat na email: linki@centrum.cz ten PSD soubor a já se na to podívám a řeknu vám.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a osm