Photoshop v detailech 4.díl, filtry - rozostření

Napsal (») 31. 7. 2007 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 3579×
obrazky/popis29maly.jpg

Filtry Rozostření

Tyto filtry jsou velmi užitečné při retušování a snadno vám pomohou dosáhnout profesionálního vzhledu fotografie.

Průměrovat Najde průměrnou barvu v obraze nebo ve výběru, a pak vyplní touto barvou obraz nebo výběr, aby se vytvořil hladký vzhled. Pokud například vyberete plochu trávy, filtr změní tuto oblast na homogenní zelenou plochu.




Rozostřit a Rozostřit více Tyto filtry odstraňují šum v místech, kde se v obraze vyskytují výrazné barevné přechody. Vyhlazují přechody tím, že zprůměrují obrazové body v okolí ostrých okrajů čar a vybarvených ploch. Efekt filtru Rozostřit je třikrát až čtyřikrát silnější než efekt filtru Rozostřit.




Rozostření rámečku Rozostří obraz na základě průměrné barevné hodnoty okolních obrazových bodů. Tento filtr je užitečný pro vytváření speciálních efektů. Můžete nastavit velikost plochy, která se použije k výpočtu průměrné hodnoty pro daný obrazový bod; s větším poloměrem bude rozostření větší.




Gaussovské rozostření Rychle rozostří výběr s nastavitelnou mírou rozostření. Název Gaussovské se týká křivky ve tvaru zvonu, která se generuje při aplikování váženého průměru obrazových bodů. Filtr Gaussovské rozostření přidává nízkofrekvenční detaily a může vytvářet efekt zamlžení.




Rozostření objektivu Přidá do obrazu rozostření, aby se vytvořil efekt menší hloubky ostrosti, takže některé objekty v obraze zůstanou ostré, a ostatní oblasti se rozostří. Pro určení oblastí, které se rozostří, můžete použít jednoduchý výběr, nebo můžete vytvořit samostatný alfa kanál mapy hloubky, který přesně popisuje, jak chcete přidat rozostření.




Rozmáznout Rozostří obraz v určeném směru (od –360° do +360°) a s určenou intenzitou (od 1 do 999). Efekt filtru je podobný, jako když fotografujete pohybující se objekt s pevnou dobou expozice.




Kruhové rozostření Napodobuje rozostření při transfokaci nebo při otáčení fotoaparátu, přičemž vzniká měkké rozostření. Zvolte Otočit, chcete-li rozostřit po soustředných kruhových čarách, a pak zadejte úhel otočení. Zvolte Přiblížit, chcete-li rozostřit po radiálních čarách, jako kdybyste transfokátorem přibližovali nebo oddalovali obraz v objektivu, a určete míru od 1 do 100. Kvalita rozostření se může pohybovat od Nízké (výsledek je nejrychlejší, ale zrnitý), přes Střední až po Vysokou, kdy jsou výsledky hladší. Volby Střední a Vysoká jsou většinou navzájem nerozlišitelné, s výjimkou velkých výběrů. Nastavte počátek rozostření tažením vzorku v poli Střed rozostření.




Rozostření tvarem Použije při vytváření rozostření určené jádro. Zvolte jádro ze seznamu vlastních přednastavených tvarů a použijte jezdec poloměru k nastavení jeho velikosti. Můžete načíst různé knihovny tvarů, když klepnete na trojúhelník a zvolíte knihovnu ze seznamu. Poloměr určuje velikost jádra; čím větší je jádro, tím větší je rozostření.




Chytré vyhlazení Přesně rozostří obraz. Můžete určit poloměr, práh a kvalitu rozostření. Hodnota Poloměr určuje velikost oblasti, ve které se vyhledávají odlišné obrazové body. Hodnota Práh určuje, nakolik musí být obrazové body odlišné, aby se ovlivnily. Můžete také nastavit rozostření celého výběru (Normální), nebo pouze obrysů barevných rozhraní (Pouze hrany a Překrýt hrany). V místech se značným kontrastem aplikuje volba Pouze hrany černobílé okraje, zatímco volba Překrýt hrany aplikuje bílou.




Povrch Rozostří obraz a přitom zachová hrany. Tento filtr je užitečný pro vytváření speciálních efektů a pro odstraňování šumu nebo zrnitosti. Volba Poloměr určuje velikost plochy vzorkované pro rozostření. Volba Práh nastavuje, nakolik se musí tonální hodnoty sousedních obrazových bodů lišit od hodnoty středního obrazového bodu, aby byly součástí rozostření. Obrazové body s menším rozdílem tonálních hodnot než je hodnota Práh se z rozostření vyloučí.




V dalším díle seriálu si ukáže jiné filtry. Pokud vás zajímají filtry ještě podrobněji, obraťte se na návod k Photoshopu, který mi byl zdrojem.


Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a nula