Photoshop v detailech 3.díl, filtry

Napsal (») 26. 7. 2007 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 4422×
obrazky/popis11maly.jpg

Co je to filtr a jak ho použít?

Pomocí filtrů můžete změnit vzhled obrazů, například jim dát vzhled mozaiky z dlaždiček nebo je deformovat. Můžete také obrazy vyčistit a retušovat. Seznam filtru naleznete v horní nabídce Filtr. K dispozici máte 13 kategorií filtrů, do Photoshop můžete sehnat zásuvné moduly. Ty naleznete v téže nabídce jako ostatní filtry.




Pravidla pro výběr filtrů:

+ Filtry můžete aplikovat na aktivní viditelnou vrstvu nebo na výběr

+ Pro obrazy s 8 bity na kanál lze většinu filtrů aplikovat najednou s použitím Galerie filtrů Všechny filtry lze aplikovat samostatně.

+ Filtry nelze aplikovat na obrazy v režimu bitová mapa a obrazy s indexovanými barvami

+ Některé filtry fungují jen v obrazech RGB

+ Jakýkoliv filtr můžete aplikovat na 8 bitové obrazy

+ Na 16 bitové obrazy lze aplikovat následující filtry: Zkapalnit, Průměr, Oboustranné rozostření, Rozostřit, Rozostřit více, Rozostření rámečku, Gaussovské rozostření, Rozostření objektivu, Rozmáznout, Kruhové rozostření, Navzorkované rozostření, Korekce objektivu, Přidat šum, Vyhladit, Prach a škrábance, Medián, Potlačit šum, Vlákna, Odlesk objektivu, Zostřit, Zostřit obrysy, Zostřit více, Chytré zostření, Doostřit, Reliéf, Hledat obrysy, Solarizace, Odstranit prokládání, NTSC barvy, Jiný, Horní propust, Maximum, Minimum a Posun

+ Na 32 bitové obrazy lze aplikovat následující filtry: Průměr, Oboustranné rozostření,
Rozostření rámečku, Gaussovské rozostření, Rozmáznutí, Kruhové rozostření, Navzorkované rozostření, Přidat šum, Vlákna, Odlesk objektivu, Chytré zostření, Doostřit, Odstranit prokládání, NTSC barvy, Horní propust a Posun

+ Některé filtry se zpracovávají výhradně v paměti RAM. Pokud je celá dostupná paměť RAM použita ke zpracování efektu filtru, můžete dostat chybovou zprávu.

Jak aplikovat filtr?

K velkému užitku při aplikaci jsou náhledy některých filtrů. Využijete je hlavně u velkých obrazů, aplikace filtrů na velké obrazy může trvat dost dlouho a díky náhledu se můžete rozhodnout jestli daný filtr použít či nikoliv a bez ztráty času.

1. Pokud chcete aplikovat filtr na celou vrstvu, tak musí být tato vrstva aktivní nebo vybraná.
2. Pokud chcete aplikovat filtr jen na určitou část obrazu, tak vyberte tuto část a filtr aplikujte
3. Poté vyberte filtr z nabídky filtr – pokud se neobjeví žádné dialogové okno, filtr se již aplikoval.
4. Pokud se dialogové okno objeví, tak nastavte hodnoty a klikněte na OK.

Galerie filtrů

Galerie filtrů vám poskytuje velký náhled, aplikování filtrů více než jednou. Můžete si prohlédnout miniatury ukazující to, co který filtr dělá. Po vybrání se vám zobrazí i velký náhled v okně nalevo. Galerie filtrů je hodně flexibilní, takže si jí můžete nastavit podle svých představ, proto se často stává nejlepší volbou pro aplikování filtrů. Bohužel v galerii nejsou všechny filtry, které podporuje Adobe Photoshop.




Umělecké filtry

Barevné pastelky Překreslí obraz barevnými pastelkami na podklad plné barvy. Důležité hrany se zachovají a vypadají jako hrubě vyšrafované; skrz hladší oblasti prosvítá plná barva pozadí.




Vystřižení Změní obraz, aby vypadal jako sestavený z hrubě vystříhaných kousků barevného papíru. Vysoce kontrastní obrazy se změní na siluety, a barevné obrazy budou vytvořeny z několika vrstev barevného papíru.




Suchý štětec Vykreslí obrysy v obraze technikou suchého štětce (něco mezi olejomalbou a akvarelem). Filtr zjednoduší obraz zmenšením rozsahu barev na oblasti převažujících barev.




Zrnitý film Aplikuje rovnoměrný vzorek na stíny a střední tóny. Do světlejších oblastí se přidá hladší, sytější vzorek. Tento filtr se hodí k odstranění pruhů v přechodech a k vizuálnímu sjednocení prvků, pocházejících z různých zdrojů.




Freska Vykreslí obraz hrubým stylem s použitím krátkých, zaoblených a prudce aplikovaných tahů.




Neónová záře Přidá objektům v obraze různé typy záře. Tento filtr se hodí pro vybarvování obrazu se současným změkčením jeho vzhledu. Chcete-li vybrat barvu záře, klepněte na pole barvy a vyberte barvu v dialogu pro výběr barvy.




Šmouhy barvy Umožňuje zvolit různé velikosti štětce (od 1 do 50) a typ efektu malby. Typy štětců zahrnují jednoduchý, světlý hrubý, tmavý hrubý, široký ostrý, široký neostrý a jiskřivý.




Malířská špachtle Redukuje detaily v obraze a dává mu vzhled tence pomalovaného plátna, na kterém je patrná texturu podkladu.




Plastikový obal Překryje obraz lesklým plastem, který zvýrazní detaily povrchu.




Plakátové obrysy Sníží počet barev v obraze (posterizuje ho) podle nastavených parametrů posterizace a vyhledá obrysy v obraze a obtáhne je černými linkami. Velké stejnoměrné plochy mají jednoduché stínování, a jemné tmavé detaily jsou rozloženy v celém obraze.




Hrubé pastely Aplikuje tahy barevnými pastelovými křídami na podklad s texturou. V plochách jasných barev je pastel sytý a textura málo zřetelná; tmavší plochy vypadají, jako by byl pastel seškrábaný, takže textura je zřetelnější.




Rozmazání Změkčí obraz s použitím krátkých diagonálních tahů, kterými rozmaže tmavší plochy. Světlejší plochy se zesvětlí a ztratí detaily.




Houba Vytváří obrazy s výrazně texturovanými plochami kontrastních barev, napodobující efekt malování houbou.




Podmalba Namaluje obraz na texturované pozadí a pak přes něj přemaluje výsledný obraz.




Akvarel Namaluje obraz ve stylu akvarelu s použitím středního štětce namočeného do vody a barvy, a přitom zjednoduší detaily. Kde se na hranách vyskytnou výrazné změny tónů, tam filtr zvýší sytost barvy.




V dalším díle seriálu si ukáže další filtry. Pokud vás zajímají filtry ještě podrobněji, obraťte se na návod k Photoshopu, který mi byl zdrojem.


Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
ssdsd z IP 90.176.3.*** | 22.6.2010 21:57
picovina tohle umi kazdej krypl vole


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a osm