Photoshop v detailech 19.díl, Vrstvy úprav podruhé

Napsal (») 25. 12. 2007 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2484×

Proč s nimi pracovat?

Využití vrstev

Nejdříve vám trochu popíšu příslušenství vrstvy úprav. V levé části vrstvy naleznete symbol oka, který určuje, jestli je vrstva viditelná a má vliv na vrstvy pod sebou. Napravo od oka je symbol, který určuje typ úpravy. Když na něj poklepete myší, tak se otevře dialog, ve kterém můžete aktualizovat svou úpravu. Vedle ikony přizpůsobení naleznete symbol propojení, který nemá na samotnou vrstvu vliv. Napravo od symbolu propojení naleznete ikonu masky, která omezuje vliv vrstvy úprav na podkladovou grafiku.

Pořadí vrstev

Jestliže při tvorbě používáte více než jednu vrstvu úprav, vliv vrstev bude rozhodovat podle pořadí, v jakém se vrstvy nacházejí. Vrstvy úprav jsou aplikovány směrem zezdola nahoru, první vrstva, kterou jste vytvořili, bude aplikovaná jako první. Jestliže se rozhodnete pro vytvoření nové vrstvy úprav, měli byste mít aplikovanou nejvyšší vrstvu v paletě, protože nová vrstva úprav je vždy přidána nad právě aktivní vrstvu. Pokud pořadí nezachováte a vrstvu úprav vložíte mezi jiné vrstvy úprav, může mít vaše tvorba nepředvídatelné změny.

Stejné úpravy ve více obrázcích

Stává se vám často, že potřebujete použit stejnou úpravu na více obrázků? Pokud nechcete každý obrázek upravovat zvlášť, stačí, když upravíte jeden obrázek pomocí vrstvy úprav a stejnou vrstvu úprav poté přetáhnete myší do ostatních dokumentů.

Fotografické filtry

Vrstva úprav s názvem Fotografický filtr umožňuje rychle změnit barevný nádech celého obrázku. Filtr naleznete v roletce úprav v paletě vrstev. V otevřeném dialogu máte možnost nastavovat hodnoty podle svého uvážení, naštěstí máte k dispozici náhled, který vám prozradí, jak bude obrázek vypadat s nádechem.




Úpravy oddělených ploch

Vrstvy úprav by rychle ztratili svůj půvab, kdyby ovlivnili celou grafiku najednou. Řešení se nachází v kombinaci vrstvy úprav s maskou, která omezuje vliv úprav na určitou oblast grafiky. Zkusím vás zasvětit do všech možných kombinací vrstvy úprav a masky.

Masky vrstvy

Každá vrstva úprav je vybavena maskou, zobrazenou vedle ikony vrstvy úprav. Jestliže v okamžiku vytvoření vrstvy úprav není přítomen žádný výběr, maska vrstvy bude bílá. Tam kde je maska bílá, dojde k ovlivnění grafiky. V masce se objeví i černá barva, ta ruší účinek vrstvy úprav.

Když budete malovat černou barvou do masky, obrázek v daných místech nebude původní podoby. Pamatujte, že malování černou ne vždy dramaticky ovlivní obrázek. Jestliže je rozdíl mezi originálem a upravenou verzí jen velmi jemný, malování černou způsobí rovněž pouze jemné změny.
Pokud se vám malování černou barvou moc nepovede, tak nezoufejte a pokažená místa zamalujte bílou barvou.

Při práci s maskami můžete používat jakýkoliv nástroj, který dovede pracovat s grafikou ve stupních šedé. Pro velmi jemné přechody se proto hodí velmi nástroj Přechod. Uplatnění najdou i filtry, jejichž použitím u masky dosáhnete zajímavých efektů.

Pokud vám můj popis nestačí, tak se obraťte na knihu, která mi byla zdrojem: ,,Velká kniha k Adobe Photoshop CS2“

Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a čtyři