Photoshop pro začátečníky 97.díl, Vylepšení 3.

Napsal (») 2. 2. 2009 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 3282×
obrazky/zacikona.jpg

Režim Násobit

Ze všech režimů prolnutí ve skupině Ztmavit nejčastěji používám režim Násobit. Tento režim funguje jako inkoust. Abyste si dokázali představit, co mám na mysli, předpokládejme, že vytisknete tento obrázek na inkoustové tiskárně.



Potom si představte, že list pošlete tisknout zpět a na první obrázek vytisknete druhý. Při druhém tisku může dojít k ztmavnutí, protože inkoustová tiskárna na stránku pouze přidá inkoust.



Nebo pokud jste fotograf, můžete si představit výsledek spojení dvou 35mm snímků. Druhý snímek může jedině ztmavit ten první. Jedná se o stejný princip. V tomto režimu jednoduše zmizí bílá barva. Jak byste chtěli vytisknout na inkoustové tiskárně bílou barvu: To prostě nejde, místo ní zůstane jen papír. Stejně funguje režim Násobit, bílá barva jednoduše zmizí. Ale jakákoli barva tmavší než bílá ztmaví podkladový obrázek.
Toto je jednoduchý způsob přetisku textu nebo grafiky na podkladový obrázek místo jeho překrytí. Při použití režimu Násobit se v podstatě jedná o to, že jedna vrstva se chová jako kouzelné razítko ve vrstvě pod ní.

Tento režim je velice užitečný při práci s obrázky, které obsahují přirozené stíny. Můžete jej použít také při skenování textu nebo jiné grafiky, kterou chcete vytisknout na další obrázek. Hlavně musíte vyhledat oblasti, které nejsou zcela bílé. Všechny oblasti, které jsou tmavší než bílá, ztmaví podkladový obrázek. To znamená, že někdy budete muset použít menu Obraz/ Přizpůsobit/ Úrovně a přesunout pravý horní jezdec tak, abyste si byli jisti, že pozadí je čistě bílé.

Obrazovka a tiskárna simulují široký rozsah barev pouze pomocí červené, zelené a modré nebo azurové, purpurové a žluté. Vytvořte tři kruhy v každé vrstvě jeden, první vrstvu s azurovou barvou, druhou vrstvu s purpurovou barvou a třetí vrstvu se žlutou barvou. Problém je, že při překrytí se vrstvy nechovají jako inkoust. Nastavím proto režim prolnutí jednotlivých vrstev na Násobit a potom je vše v pořádku.

Nyní se podíváme, jak bychom mohli použít režim Násobit v projektu, kde potřebujete vytvořit konturu podle fotografie. Začneme otevřením obrázku. Je dobré použít fotografii obličeje. Vzhledem k tomu, že na konci získáme černé čáry a obrázek nebude obsahovat žádné informace o barvách, použijeme volbu menu Obraz/ Režim/ Stupně šedi. Nyní si začneme hrát s filtry ve Photoshopu, abychom získali konturu. Zvolte menu Filtr/ Stylizace/ Kontury a jezdec trochu přesuňte, abyste získali představu, co se bude dít.
Zjistíte, že tento filtr umístí podél okraje určitého odstínu šedi černou čáru. Jsou zde pouze dva problémy: kontury nejsou obvykle plynulé a pro celý obrázek je použita jen jedna barva. První problém odstraníme použitím filtru Gaussovské rozostření nebo Medián. Druhý problém bude vyžadovat trochu více úsilí a konečně můžeme uplatnit režim Násobit. Duplikujte vrstvu tolikrát, aby pro každou konturu, kterou chcete vytvořit, byla jedna vrstva. (Já chci šest kontur, takže pětkrát stisknu kombinaci kláves Ctrl-J a budu mít celkem šest vrstev.) Potom použijte filtr kontury ve všech vrstvách, ale s různým nastavením úrovní. Nastavení úrovní se zadává v dialogu Kontury. Takže jste vytvořili šest vrstev, z nich každá obsahuje jinou konturu. Nyní zkombinujte tyto obrázky do jednoho a nastavte režim prolnutí jednotlivých vrstev na Násobit, takže se vytisknou na sebe, čímž zmizí bílé oblasti.

Režim násobit se používá v mnoha stylech vrstev ve Photoshopu. To mě trochu mate, když se snažím udělat něco neobvyklého. Uvedu příklad. Řekněme, že mám černý text na červeném pozadí a chtěla bych přidat vržený stín. Takže v aktivní vrstvě textu zvolím menu Vrstva/ styl vrstvy/ Vržený stín. Protože je černý test s černým vrženým stínem špatně viditelný, změním barvu stínu na bílou. Jenže následně stín zmizí! Je to proto, že jeho režim je v dialogu Styl vrstvy automaticky nastaven na Násobit a bílá v tomto režimu zmizí. Abych dosáhnula požadovaného efektu, změním režim Násobit na Normální.


Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a osm