Photoshop pro začátečníky 96.díl, Vylepšení 2.

Napsal (») 31. 1. 2009 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2694×
obrazky/zacikona.jpg

Režimy prolnutí ve skupině Ztmavit

Režimy prolnutí v druhé sekci nabídky jsou seskupeny, protože umožňují pouze ztmavení podkladového obrázku. V případě všech těchto režimů bílá barva jednoduše zmizí a u většiny z nich jakákoli barva tmavší než bílá ztmaví podkladový obrázek. Každý z těchto režimů je však osobitý, takže se na ně podíváme postupně.

Režim Ztmavit

Tento režim porovná aktivní vrstvu s podkladovým obrázkem a zobrazí pouze ty oblasti, které jsou tmavší než tento podkladový obrázek. Tak jednoduché to je, pokud pracujete s obrázky v odstínech šedé, ale pokud stejný režim použijete v barevném obrázku, zřejmě vás výsledek překvapí.



Barevné obrázky jsou obvykle tvořeny třemi komponentami: červenou, zelenou a modrou. Režim Ztmavit porovná tyto komponenty dvou vrstev samostatně. Takže řekněme, že máte vrstvu, která obsahuje červenou barvu s tímto složením: červená 230, zelená 50 a modrá 30. Dále nad touto vrstvou máte vrstvu obsahující modrou barvu se složením: červená 50, zelená 55 a modrá 200. Modrá barva v horní vrstvě obvykle zcela překryje barvu pod ní, ale pokud nastavíte v horní vrstvě režim Ztmavit, porovná Photoshop komponenty červené, zelené a modré jednotlivých vrstev a použije nejtmavší z nich. V tomto případě by červená v horní vrstvě byla tmavší (50 oproti 230, nižší hodnoty znamenají méně světla). Při srovnání komponent zelené by spodní vrstva byla tmavší a modrá komponenta by byla nejtmavší ve spodní vrstvě. Takže po výběru nejtmavších komponent bychom získali tyto hodnoty: červená 50, zelená 50 a modrá 30 a výsledkem by byla tmavě žlutá barva. Při používání režimu Ztmavit obvykle nepřemýšlím o komponentech červené, zelené a modré v jednotlivých vrstvách, ale pokud nezískám požadovaný výsledek, tak to na ně často svádím.

Režim Ztmavit barvy

Tento režim není jednoduché popsat a pochopit, nicméně může být velice užitečný. Stejně jako u všech ostatních režimů ve skupině Ztmavit se v tomto režimu bílá barva nijak nemění. Černá barva ponechá červenou, zelenou nebo modrou s hodnotou 255 a pro všechny ostatní nastaví hodnotu 0. Pokud malujete základní barvou (čistě červená, zelená nebo modrá), získáte pouze stejné množství této základní barvy, jaké je v podkladovém obrázku. Jestliže malujete barvou vytvořenou ze dvou základních barev, Photoshop odstraní třetí základní barvu z podkladového obrázku. A právě toho lze využít. Pokud chcete, aby barvy podkladového obrázku byly intenzivnější a tmavší, malujte odstíny šedé. Tímto způsobem můžete úžasně vylepšit nezajímavě vypadající oblohu a současně zachovat jasně bílá oblaka. Někdy tento režim využívám také u stínů. Pokud je stín na pozadí s texturou, více tak vynikne textura, protože budou více zachována výrazná místa. Tento režim využívám také k vybarvení obrázků ve stupních šedi. Pokud si to chcete vyzkoušet, změňte nejdříve model obrázku ze stupňů šedi na RGB nebo CMYK. Pravděpodobně bude vhodné snížit krytí použitého nástroje kreslení, v opačném případě získáte hodně tmavý výsledek.

Režim Lineárně ztmavit

Tento režim funguje do značné míry stejně jako režim Násobit, ale vytváří více oblastí s čistě černou barvou. Také zachovává více barvy z podkladového obrázku. Můžete jej použít kdykoli, když byste chtěli použít režim Násobit, ale chcete dosáhnout výsledného obrázku s větším kontrastem. Pokud se vám někdy budou zdát standardní stíny, které obvykle využívají režim násobit, příliš šedé, vyzkoušejte tento režim, výsledek může být výrazně lepší. Bude však nutné snížit nastavení krytí, abyste zabránili zcela tmavému překrytí.



Takže když chcete použít režim Násobit, zkuste také režim Lineárně ztmavit, zvláště pokud chcete, aby barvy na výsledném obrázku byly tmavší a sytější.
Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a pět