Photoshop pro začátečníky 82.díl, Manipulace s barvami 7.

Napsal (») 3. 1. 2009 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 1157×
obrazky/zacikona.jpg

Variace 2

V dialogu Variace tedy můžete provést úpravu Světlosti a sytosti, já však dávám přednost oknu Úrovně a křivky, neboť tyto jsou pro úpravu jasu mnohem vybavenější, a okno Odstín a sytost navíc poskytuje větší kontrolu nad mírou nasycení vybraných barev.
Jestli v některé miniatuře zaznamenáte světlé barevné body, je to varování Photoshopu informující o možné ztrátě detailů v některých částech obrázku. Pokud byste chtěli toto varování vypnout, klepněte na volbu Zobrazit omezení v horní části dialogu.
Dialog Variace používám hlavně u jednoduchých úkolů nebo jako vizuální pomůcky, například když chci kolorovat černobílou fotografii. Jediné, co je potřeba udělat, je převedení obrázku do režimu RGB (Obraz/ Režim/ RGB) a otevření Variací, kde si pohrajete s nabízenými možnostmi kolorování.



Vyvážení barev

Spíše než s Variacemi si pohrávám s příkazem Vyvážení barev. To proto, že je dostupný i jako vrstva úprav, která usnadňuje všechnu budoucí práci. Stejně jako Variace i Vyvážení barev umožňuje posunutí odstínů Světel, Středních tónů a Stínů směrem k základním barvám. Jediný rozdíl je ten, že se změny projeví v hlavním okně dokumentu, a ne v náhledu. Když přesunete jezdec na +15 nebo -15, je to přibližně stejná operace, jako byste jednou klepli na implicitní nastavení Jemně/Hrubě v dialogu Variace. Protože však nejste nuceni dělat úpravy v předem daných krocích, pokládám tento prvek za přesnější než funkci Variace. Jak Variace, tak Vyvážení barev posunuje barvy obrazu směrem k jedné straně barevného kola. Všechny barvy obrazu jsou tedy přesunuty k jedné straně barevného kola, zatímco u dialogu Odstín a sytost a Nahradit barvu dochází k pootočení barevného kola, které následně posune všechny barvy neobvyklým způsobem (více než jedním směrem). Vedle toho existuje ještě několik příkazů umožňujících posunutí k azurové nebo červené, purpurové nebo zelené, a žluté nebo modré. Podívejme se tedy na několik úprav, které se zabývají prácí se základními barvami.

Úrovně/ Křivky

Když najedete do menu Obraz/ Přizpůsobení a zvolíte Křivky, otevře se dialog, ve kterém uvidíte roletku kanál.V této roletce budete moci vybrat některou základní barvu (v závislosti na režimu obrázku to může být červená, zelená, modrá, azurová, purpurová nebo žlutá). Když zvolíte kanál Červená, budete posunem křivky měnit všechny barvy obrázku směrem k červenému nebo azurovému odstínu. Když budete pracovat s kanálem Zelená, posunete všechny barvy obrázku směrem k zelené nebo purpurové, v modrém kanále posunete vše k modré nebo žluté.

Zjistila jsem, že nejúčinnější je přidržet klávesu Ctrl a klepnout do obrázku na odstín, který byste chtěli přizpůsobit. Klepnutím přidáte do křivky nový bod, podle kterého se přizpůsobení bude odehrávat. Až budete mít bod označen, použijte kurzorové klávesy k posunu barevného odstínu k jedné ze základních barev (která to bude, závisí na zvoleném barevném kanále).

Podobných úprav dosáhnete také využitím příkazu Úrovně, který naleznete v menu Obraz/ Přizpůsobení. Ten vám rovněž umožní výběr některého z kanálů tvořících samotný obraz (RGB nebo CMYK). Přesunem kteréhokoliv jezdce v horní liště posunete barvy obrazu k odstínu zvoleném v roletce Kanál. Pokud je přesunete doprava, barvy budou posunuty k opačnému odstínu. Kdybyste přesunuli jezdce v dolní posuvné liště, stane se pravý opak – přesunutím doprava budou barvy oddáleny od zvoleného kanálu, a posunem doleva přiblíženy k tomuto kanálu.
Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a jedenáct