Ponořme se do toho hlouběji
Pokud se budete muset někdy vrátit, abyste pozměnili úpravy provedené ve vrstvě úprav Odstín a sytost, buďte velmi opatrní. Do nastavení se dostanete poklepáním na miniatuře vrstvy úprav. Dříve než ale začnete s úpravami, zvolte barvu, kterou jste dříve vybrali v roletce Upravit, jinak se změny, které provedete, promítnou na celý obrázek (roletka Upravit je implicitně nastavena na volbu Vzor). Pokud si nebudete moci vzpomenout, se kterou barvou jste předtím pracovali, nahlédněte do barevných lišt a zkuste zjistit, která oblast dolní lišty se liší od horní. Pak se podívejte na horní pruh přímo nad tímto místem a určete barvu, kterou je potřeba zvolit v roletce Upravit. Až budete mít barvu v roletce vybránu, Photoshop se vrátí k přizpůsobení odstínu, který jste původně izolovali, když jste vytvářeli vrstvu úprav.Nadměrným přesunutím jezdce Sytost doprava se rozruší vazby mezi barvami obrázku. Když jedna barva dosáhne maximálního nasycení, jiná se s dalším posunem jezdce naopak zvýrazní. Maximální nasycení, které můžete na obrázku uplatnit, aniž by se porušily zmíněné vazby mezi barvami, můžete vystopovat v platě Informace. Najeďte tedy do menu Okna/ Informace a poklepněte na ikonu nástroje Kapátko. V roletce, která se objeví, zvolte HSB. Až budete zvyšovat nasycení obrázku, přesuňte kurzor nad nejvíce nasycenou část obrázku a přestaňte zvyšovat nasycení v momentě, kdy hodnota S dosáhne 100% (S jako Saturation neboli Nasycení). Pokud půjdete s nasycením ještě dál, zrušíte vazby mezi barvami.
Nahrazení barvy
Jestli se vám uvedené postupy líbily, nicméně se vám nepodařilo zcela izolovat požadované odstíny, zkuste uplatnit příkaz Nahradit barvu, který naleznete v menu Obraz/ Přizpůsobení.Funkce Nahradit barvu v podstatě využívá příkazu Výběr/ Rozsah barev, a využívá ovladačů pro posun barevného odstínu uvedených v dialogu Odstín a sytost. Jedna z výhod příkazu nahradit barvu spočívá v tom, že nemusíte zjišťovat přesná nastavení odstínu, nasycení a jasu, abyste dosáhli požadovaného výsledku, Stačí jen definovat výslednou barvu klepnutím do vzorníku nacházejícího se v pravé dolní části dialogu. Příkaz Nahradit barvu bohužel není dostupný jako vrstva úprav, a proto jej používám jen velmi zřídka. Dávám přednost příkazu Výběr/ Rozsah barev, po kterém vytvořím vrstvu úprav Odstín a sytost, která mi poskytne mnohem více možností, když budu potřebovat doladit prvotní úpravu.
Dialogy Odstín a sytost a Nahradit barvu posunují barevné kolo a mění odstíny obrázku. Podívejme se nyní na to, jak lze posunout celkový odstín obrázku směrem k jedné ze základních barev (červená, žlutá, zelená, azurová, modrá, purpurová).
Variace 1
Máte-li rádi velice jednoduché a lehce ovladatelné prvky, jistě vyzkoušejte příkaz Variace, který naleznete v menu Obraz/ Přizpůsobení.Práce v tomto dialogu začíná původním náhledem na obrázek, nacházející se mezi sedmi dalšími miniaturami. Když na jednu z okolních miniatur klepnete, prostředí bude touto nahrazena a okolní miniatury aktualizovány novými alternativami. Jak moc se budou alternativy různit od středové miniatury, můžete řídit nastavení posuvného jezdce Jemně/Hrubě, umístěného v horní části dialogu. Jezdec bude určovat, do jaké míry budou změněny světlé plochy obrázku (někdy se jim říká světla), střední tóny a tmavé plochy (někdy se jim říká stíny). Přizpůsobit můžete postupně všechny tři oblasti, jednu po druhé, ještě před klepnutím na OK. Poté co se změny promítnou v miniatuře, můžete porovnat originál s aktuálním stavem v levé horní části dialogu.