Photoshop pro začátečníky 77.díl, Manipulace s barvami 2.

Napsal (») 24. 12. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2490×
obrazky/zacikona.jpg

Nasycení = Míra barevnosti

Zkuste se přesunout z okraje barevného kola do jeho středu a všímejte si, jak se barvy rozmělňují a blednou. Barevné kolo totiž ve svém středu nemá žádný odstín (ani žádný odstín šedi). Photoshop využívá k vyjádření barevnosti procentuálního vyjádření a hovoří o takzvaném nasycení. Pokud je něco zcela bez nasycení (0%), nemá to žádnou barvu (ani žádný ze základních odstínů), a proto bude obsahovat pouze odstíny šedé. Pokud však bude něco v plném nasycení, plnost barev bude maximální (stejně jako barvy, které se objeví na vnější hraně barevného kola).

Jas/Světlost/Svítivost

Jediná věc, která v našem barevném kole chybí, jsou různé úrovně jasu u různých barevných odstínů. Pro lepší znázornění byste mohli použít trojrozměrný model barevného kola, který bude mít ve spodní části tmavší odstíny a v horní části světlejší.



Ve Photoshopu je jas barev vyjádřen třemi slovy: jas, světlost a svítivost. Každé z těchto slov trochu jiným způsobem vystihuje vyjádření jasnosti barev a v průběhu práce s Photoshopem jistě zaznamenáte, že Adobe někdy nevědělo, který termín použít. Nenechejte se proto tyto termíny zmást, protože v podstatě znamenají totéž.

Každá barva, kterou ve Phtoshopu kdy uvidíte, může být popsaná jako kombinace odstínu, nasycení a jasu (HSB). Občas na tento termín ještě narazíte. Výsledky změn, které budeme provádět, se tedy promítnou v posunu barev obrázku na barevném kole. Odstín barvy se tedy přesune kolem kola nebo směrem k opačné barvě na druhé straně kola. Nyní již máte představu, jak s barevným kolem pracovat, a proto se pustíme do práce a podíváme se, co všechno s barvami provést a jak je v obrázku ovlivnit. Vyhrňte si rukávy, zahřejte dlaně a pusťte se do toho.

Dialog odstín a sytost - Odstín

Pro začátek otevřete dialog Odstín a sytost v roletovém menu vrstev úprav, umístěné v dolní části palety Vrstvy. Jeho ikonka vypadá jako kruh, jehož polovina je vyplněná černou barvou.



Vytvoří se vrstva úprav a otevře dialog Odstín a sytost.



Pomocí tohoto okna můžete aplikovat tři druhy změn: změnu Odstínu, Sytosti (Nasycení a Světlosti (Jasu).

Když se podíváte do dolní části dialogu Odstín a sytost, uvidíte tam dva barevné přechody, které vyjadřují všechny možné odstíny, jež lze ve Photoshopu využít. Tyto barevné odstíny jsou vlastně narovnaným barevným kruhem. Barva úplně vlevo je stejná jako barva úplně vpravo. Kdybyste přechod ohnuli a spojili, dostanete barevné kolo. Posuvný jezdec Odstín umožňuje změnu základních odstínů obrázku. Otevřete si proto nějaký barevný obrázek a posuňte tímto jezdcem, abyste viděli, co se stane.







Vrchní barevný pru zastupuje všechny odstíny, které by se mohly ve vašem obrázku nacházet, zatímco dolní pruh poukazuje na to, co jste provedli s jednotlivými odstíny. Vyberte tedy některý odstín z horního pruhu a podívejte se přímo na něj, kde uvidíte změnu provedou Photoshopem.

Dialog Odstín a sytost – Sytost

Nyní se zaměříme na jezdec Sytosti. Použijte nějaký obrázek a přesuňte jezdec doleva. Obrázek by měl být dokonale černobílý. Nyní přesuňte jezdec úplně doprava, čímž se barvy maximálně nasytí. Většina obrázků snese nepatrné zvýšení nasycení.



Dialog Odstín a sytost – Světlost

Poslední posuvný jezdec a jeho účinek je zřejmý, při práci s ním však buďte velmi obezřelí. Přesuňte jezdec Světlost úplně doleva a poté doprava, a podívejte se, co se stalo. V jednom případě by měl být obrázek úplně bílý a v druhém případě úplně černý. Je to samozřejmě ukázkový příklad, se kterým byste svůj obrázek zničili (zvláště kdybyste jej uplatnili na celý dokument). Výsledek ale není tak hrozivý, jak by mohl být, kdybyste použili dialogu Jas a Kontrast, který prosvětluje nebo naopak ztmavuje každý odstín obrázku.
Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a jedenáct