Photoshop pro začátečníky 74.díl, Správa barev 12.

Napsal (») 18. 12. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2990×
obrazky/zacikona.jpg

Simulace průmyslového tisku na obrazovce

Často vytvářím grafiky pro různé účely, ale vždy chci vidět na obrazovce ve Photoshopu, jak bude vypadat vytištěný výsledek. Abych toho dosáhla, obvykle zvolím menu Zobrazení/ Nastavení kontrolního náhledu/ Pracovní CMYK. Tím by se měly provést dvě věci: Přejdu do dialogu Nastavení barev, abych viděla, jaké tiskové podmínky se použijí (o tom jsme již mluvili), a také se zapne volba menu Zobrazení/ Kontrolní náhled barev. Když je kontrolní náhled barev zapnut, Photoshop se pokusí nasimulovat, jak bude obrázek vypadat po vytištění tiskařským strojem. Toto nastavení používám vždy, když provádím úpravy sytosti grafiky, protože rozsah barev, který lze reprodukovat tiskařským strojem (tomu se říká gamut), je mnohem menší než rozsah barev, které vidíte na obrazovce. Tmavě modré a jasné barvy se mohou hodně posunout. Je to proto, že tyto barvy nelze reprodukovat tiskovými barvami CMYK, které se používají při průmyslovém tisku. Chcete-li simulaci ukončit, vypněte volbu Kontrolní náhled barev v nabídce Zobrazení.
Přesné tisky

Nyní, když máme připraven profil tiskárny, Photoshop může vytvořit přesnější tisky, ale zjistíte, že abyste dostali to, co chcete, musíte se přesvědčit, zda je všechno nastaveno správně. Zvolte Soubor/ Tisk s náhledem, označte volbu Zobrazit více voleb a v roletkové nabídce zvolte Správa barev. Photoshop po vás bude chtít několik údajů.



Vezměte volby jednu po druhé: Nejprve pod nadpisem Zdrojový prostor zvolte Dokument, pokud chcete, aby tiskárna simulovala to, co vidíte na obrazovce, nebo zvolte Nátisk, pokud chcete, aby tiskárna nasimulovala, jak bude obrázek vypadat po vytištění ofsetovým tiskem (popřípadě jiným zařízením, máte-li provedené změny v nastavení Zobrazení/ Nastavení kontrolního náhledu).

Potom musíte dát Photoshopu informaci o profilu ICC své tiskárny, aby na ní mohl přesně nasimulovat barvy. Uděláte to tak, že změníte roletovou nabídku Profil v sekci Tiskový prostor v dialogu Tisk s náhledem. A nakonec můžete vybrat, zda chcete nasimulovat barvu papíru pro ofsetový tisk. Pokud nechcete vidět barvu papíru (který může být mnohem tmavší než list papíru, který jste vložili do tiskárny), použijte volbu Absolutní kolorimetrická. Také doporučuji, abyste u většiny grafik nechali zapnutou volbu Použít kompenzaci černého bodu. Dál už musíte udělat jedinou věc, a to vypnout všechny ovládací prvky pro úpravu barev, které nabízí váš ovladač tiskárny, protože tuto práci jsme svěřili Photoshopu.

Pokud stále používáte verzi Photoshop CS, jistě si všimnete, že dialog Tisk s náhledem se vůči verzi CS2 poněkud liší. Hlavní rozdíl spočívá v určení simulace druhu papíru. Volba absolutní kolorimetrická v roletce reprodukce bude simulovat určitý druh papíru (na rozdíl od volby Relativní kolorimetrická). Doporučuji ponechat volbu Kompenzace černého bodu aktivní bez ohledu na to, co se snažíte simulovat.









Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a dvě