Photoshop pro začátečníky 73.díl, Správa barev 11.

Napsal (») 16. 12. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2206×
obrazky/zacikona.jpg

Správa barev v akci

Nyní, když máme všechno nastaveno a umístěno na správná místa, podívejme se, co můžeme s těmi fantastickými věcmi dělat. Řekněme, že jste použili kolorimetr ke kalibraci svého monitoru a nějaký program pro vytvoření profilů skeneru a tiskárny (jen ty profily nezapomeňte umístit do patřičné složky, o které jsem se již zmínila). Teď přijde ta zábavná část.

Přesné skeny

Od nynějška se při skenování grafiky nemusíte trápit a nastaveném barev u svého skeneru. Všechno to vypněte a předejte správě barev. Jednoduše zadejte rozlišení a zvětšení, které chcete použít, a stiskněte tlačítko Scan. Až budete mít grafiku ve Photoshopu, zvolte menu Úpravy/ Přiřadit profil a z roletové nabídky Profile vyberte profil skeneru. A je to! Profil dá Photoshopu potřebné informace, aby věděl, jak váš skener snímá barvy, měl by tedy vytvořit přesný sken (předpokládáme, že je váš profil přesný.



Vlastně to vše není jen tak. Vzpomeňte si: mluvila jsem o tom, že rovnoměrné množství červené, zelené a modré vytváří šedou a že toho nedosáhnete, když použijete ne zcela ideální odstíny RGB, které používá váš monitor, tiskárna a skener. Takže pokud se chystáte s grafikou manipulovat, nejspíše byste ji měli převést do té ideální verze RGB, kterou nazýváme pracovní prostor RGB. Toho dosáhnete volbou menu Úpravy/ Převést do profilu. Když se objeví dialog, mohli byste se trochu vyděsit, protože je plný trochu moc technických výrazů, ale nemějte obavy.



V horní části je jednoduše uveden profil, který jste grafice přiřadili po naskenování. Dále se po vás požaduje profil, do kterého byste chtěli grafiku převést. Tady musíte zvolit pracovní prostor RGB, který by měl být v horní části roletkové nabídky (k názvu bude připojeno něco jako ,, Adobe RGB“, aby se vám připomnělo, co jste zvolili, když jste nastavovali tuto část Photoshopu). Nastavení Modul ponechte na výchozí hodnotě. Není mnoho důvodů, proč by se toto nastavení mělo měnit. Pak experimentujte s volbami, které se objevují v roletové nabídce Reprodukce. Jen se podívejte na obrázek a vyzkoušejte různé volby, abyste viděli, která dává nejlepší výsledky. O tom, co tyto volby skutečně znamenají, si řekneme později. Existuje také velký rozdíl mezi přiřazením profilu a převedením do profilu. Může to znít podobně, ale podobně zní i dostat pokutu za nepovolenou rychlost a přijít o řidičák za překročení rychlosti.V první řadě přijdete o pár stovek, ve druhém jste za volantem skončili! Přiřazením profilu informujete Photoshop, z jakých barev RGB je grafika tvořena. Tím, že Photoshop použije rovnoměrné množství červené, zelené a modré, ale použije jiné odstíny barev (jako fixy různých značek), posunou se barvy v grafice (jinými slovy: přiřazením profilu řeknete Photoshopu, jakými značkami fixů byl obrázek namalován. Když použijete jiné značky fixů (jiný profil), bude mít obrázek jiné barvy). Převedení do profilu znamená simulaci aktuálního vzhledu grafiky (s pokusem jeho celkový vzhled nezměnit), pomocí z jiných odstínů RGB než originál (tedy opět jinými slovy: Převedením grafiky do jiného profilu se budete snažit namalovat grafiku sadou fixů jiné značky tak, aby vypadala stejně, jako by byla namalována původní sadou). Přečtěte si tyto poslední věty třikrát, abyste si byli jisti, že opravdu rozumíte rozdílu, který není zdaleka tak nepatrný, jaký se jeví.




Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a šest