Photoshop pro začátečníky 70.díl, Správa barev 8.

Napsal (») 10. 12. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 1323×
obrazky/zacikona.jpg

Vytvoření uživatelského profilu

Chcete-li přesné barvy, budete muset zaplatit nějaké peníze. Myslím, že pro toho, kdo je opravdu profesionální uživatel Photoshopu nebo grafik vůbec, to jsou peníze účelně vynaložené. Koneckonců stejné peníze můžete snadno zaplatit za opravu chyb způsobených nepřesnými barvami (třeba za nové vytištěné brožury). Abyste získali profil, musíte si objednat kolorimetr, který stojí asi od 4000 Kč výše. Dají se objednat z katalogů dodavatelů výpočetní techniky nebo na internetových stránkách (např. www.rodsandconves.com, www.profilecity.com, www.dataline.cz nebo na stránkách firem ColorVision či X-rate). Když otevřete krabici, najdete v ní tři věci: kolorimetr, příručka a CD. Zapojte tedy kolorimetr (obvykle se propojuje portem USB), zasuňte do počítače CD a nainstalujte programové vybavení. Když program spustíte, vyzve vás, abyste umístili kolorimetr do středu obrazovky, a pak před něj bude blikat spousta barev. Než se vzpamatujete, máte uživatelský profil hotový. Obecně tento hardwarově-softwarový komplet změří přesné odstíny RGB, které dané zobrazovací zařízení používá, a také změří, jak konzistentní jsou tyto odstíny v pásmu od tmavých po světlé.

Pokud se chystáte za kolorimetr utratit nějaké peníze, měli byste kalibrovat monitor jednou týdně. Koneckonců trvá to jen pár minut a nikdy nevíte, jak se monitor v během doby mění.



Profil tiskařského stroje

Máte-li v plánu reprodukovat grafiky komerčním tiskem, musíte je převést do režimu CMYK, ještě než je odešlete k dalšímu zpracování. Aby Photoshop správně převedl grafiku do režimu CMYK, bude potřebovat spoustu informací o tom, jak bude grafika reprodukována (informace jsou obsaženy v profilu ICC). Když vytvářím grafiku, která se má tisknout průmyslovým tiskařským strojem, první věc, kterou udělám, je, že zavolám svému prodejnímu zástupci a zeptám se ho, zda má profil ICC pro kombinaci tiskařského stroje a papíru, která se pro tisk použije. Nejčastěji mi řekne, že ne. Nevyčítám mu to, protože tiskaři zacházejí se stovkami kombinací papíru a tiskových barev a bylo by velmi časově náročné a drahé vytvářet pro každou z nich profil. Ale někdy mám štěstí, a pokud profil má, jednoduše jej zadám do příslušné složky, zvolím menu Soubor/ Nastavení barev a nastavím roletkovou nabídku pro pracovní prostor CMYK na tento profil. Většinou však musím zvolit jiný postup.

U Adobe byli tak hodní, že k programům přidali spoustu profilů pro různé tiskové podmínky. Objevují se v roletové nabídce pracovního prostoru CMYK, o které jsem se již zmínila. Musíte se jen ujistit, že máte vybrán profil, který přesně odráží tiskové podmínky, jež se použijí pro reprodukci grafiky, než ji převedete do režimu CMYK. Pokusím se přeložit jejich názvy a pak vám ukážu, jak dostat lepší výsledky.
Pro evropské podmínky máme na výběr ze dvou profilů:

Euroscale Coated pro lesklý hlazený papír

Euroscale Uncoated pro matný papír


Profily dodávané s Photoshopem mají spoustu předpokladů týkajících se použitého papíru a tiskových barev. To znamená, že je možné dosáhnout mnohem lepších výsledků, pokud máte to štěstí a získáte uživatelský profil vytvořený pro konkrétní papír a tiskařský stroj, na kterém se bude obrázek tisknout. Pokud zjistíte, že tiskárna nemá k dispozici uživatelský profil a profily, o kterých jsem se zmínila, nedávají přijatelné výsledky, budete možná muset profily úplně vypnout a nastavit převod do CMYKu tradičním způsobem.

Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a sedm