Pracovní prostředí RGB
Adobe RGB: Nejlepší všeobecná volba pro lidi, kteří své grafiky budou tisknout kancelářskou tiskárnou nebo odesílat do tiskárny ofsetového tisku.Apple RGB: Ne zcela ideální volba, protože úpravy nezasáhnou obrázek rovnoměrně od světel do stínů. Uplatní se u straších grafik, jež nemají správu barev.
ColorMatch RGB: Není špatnou volbou pro grafiky, které se budou tisknout ofsetovým tiskem, ale není pro tento účel tak ideální jako Adobe RGB.
ProPhotosoRGB: Je ideální pro fotografie, které se skenují v 16bitovém režimu z diapozitivů, protože nabízí velmi široký gamut. U 8bitových grafik může způsobit pasterizaci.
RGB monitoru: Tento prostor použijte, chcete-li, aby vaše grafiky vypadaly stejně ve Photoshopu i v internetovém prohlížeči. Je alternativou prostoru RGB, ale nebere v úvahu, co vidí jiní, když si prohlíží vaše internetové stránky.
Aby nám pracovní prostor RGB nepřekážel, přesvědčíme se, že mají naše grafiky dobré vztahy i s jinými grafikami, Uděláme to tak, že do každé grafiky zahrneme profil našeho pracovního postupu. Tak, když grafiku otevře někdo jiný, bude jeho kopie Photoshopu vědět, z jakých barev RGB byla grafika vytvořena, a může ji správně zobrazit. Když budete grafiku ukládat, přesvědčete se, že je aktivní volba Vložit barevný profil. Tak se grafika ,,taguje“ na profil ICC.
Ujistěte se, že roletky Zásady správy barev mají aktivní funkci zachovat vložené profily, jinak se vás Photoshop při každém otevření nebo vložení grafiky dotáže, zda má funkci provést.
Když v dolní části dialogu nastavení barev vypnete všechna tři políčka, podívejte se po otevření dokumentu do jeho záhlaví, zda tam najdete symbol ,,#“ nebo ,,*“ . Hvězdička poukazuje na to, že obrázek používá profil, který není shodný s pracovním prostředím RGB, a ,,#“ informuje, že grafika není správně tagovaná.
Chcete-li si ověřit vliv pracovního prostředí RGB na rozsah barev reprodukovaných v různých tiskárnách, nahlédněte na stránky www.digitalmastery.com/color.
Pokud své grafiky neoznačíte, Photoshop vás bude žádat, abyste odhadli, z jakých barev RGB je grafika vytvořena. Pokud se netrefíte, grafika nebude vypadat správně. Mám spousty neoznačených grafik, ale opravdu se mi nelíbí způsob, jakým vás Photoshop nutí naslepo vybírat profil, aniž byste viděli následky. Máte-li neoznačenou grafiku, doporučuji vám následující: aktivujte volbu ,,Nechat jak je“ a klepněte na OK. Pak hned po otevření zvolte menu Obraz/ Režim/ Přiřadit profil. Pak vyzkoušejte všechny profily (přesvědčete se ale, že máte aktivní volbu Náhled). Pokaždé, když nastavení změníte, byste měli vidět, že se změnila i vaše grafika. Procházejte nastavení, dokud nenajdete takové, ve kterém grafika vypadá přijatelně. Tan, kdo vám grafiku poslal, k ní nepřidal dostatek informací, aby Photoshop věděl, jak mají barvy vypadat. Můžete jen hádat. Také nemá cenu volat dotyčnému, aby vám informace opatřil, protože evidentně neví dost o správě barev. Kdybyste se jej ptali, jaké nastavení máte použít, jen byste dotyčného pravděpodobně zmátli.