Photoshop pro začátečníky 66.díl, Správa barev 4.

Napsal (») 3. 12. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 1304×
obrazky/zacikona.jpg

Zavádění správy barev

Nyní se budeme věnovat technickým věcem, ale buďte bez obav, budu vám dělat tlumočníka do srozumitelné řeči. Nejprve se pojďme podívat, jak se vše týká funkcí správy barev Photoshopu. Když měříme, jaký přesný odstín RGB nebo CMY určité zařízení používá, bude výsledkem profil ICC. Profil ICC je jen malý soubor, který popisu, jak nějaké zařízení reprodukuje barvu. Je ve formátu, který je schválen Mezinárodním konsorciem pro barvy. Je to soubor, který dáte Photoshopu, aby mohl udělat kouzla potřebná pro dosažení shodných barev u každého zařízení. Budete mít profil pro svůj monitor, pro svoji tiskárnu, pro svůj skener, popřípadě digitální fotoaparát (jehož nastavení vyvážení bílé se často využívá jako náhrady za uživatelský profil) a každým profilem řeknete Photoshopu, jaký odstín RGB nebo CMY má použít pro vytvoření barev.

Porovnáte-li dvě tiskárny a jedna bude mít živější sadu inkoustů CMY, pak bude tato tiskárna schopna reprodukovat živější rozsah barev než ta druhá (jako různé fixy). Každá sada barev RGB (popř. CMY) zobrazí barvy specifickým způsobem. Rozsah barev, který můžete reprodukovat daným zařízením, se nazývá gamut tohoto zařízení. Řekněme, že můžete reprodukovat pěkně temnou modrou na své inkoustové tiskárně, ale nebude ji možné vytisknout u vašeho přítele (třeba vyjde více mdlá). To znamená, že určitá barva leží v gamutu vaší tiskárny, ale je mimo gamut tiskárny vašeho přítele. A jak byste již mohli vědět, exotičtější barvy jako například fluorescenční oranžová jsou mimo gamut všech stolních tiskáren.

Chtěla bych vás spřátelit ještě s jedním výrazem. Pamatujete si na idealizovanou verzi RGB, ze které jsme se chystali vytvořit naše grafiky? Tu, kde rovnoměrné množství RGB vytvoří neutrální šedou? Dobrá, to je náš pracovní prostor RGB. Pracovní prostor určuje, z čeho budete vytvářet grafiky, když neotevíráte existující dokument, ale vytváříte nový.

Nyní, když známe pár termínů, které na nás Photoshop vychrlí, se můžeme pustit do práce, aby toto všechno bylo správně nastaveno. Zjistíme podrobnosti týkající se výběru této ideální verze RGB, měření a dozvíme se, jak říci Photoshopu, jak má s těmito informacemi zacházet.

Volba pracovního prostředí

První věcí v pořadí je výběr idealizované verze RGB (které se říká pracovní prostor RGB), ve kterém budeme vytvářet grafiky. Výběr pracovního prostoru je něco jako výběr značky a druhu kinofilmu pro fotografování. Kdyby byl jeden, který by byl nejlepší úplně na všechno, neprodával by se žádný jiný. Spousta lidí jednoduše sáhne po Kodaku 400, ale jsou celé zástupy fotografů, které budou diskutovat o výhodách každého druhu filmu. S pracovními prostory RGB je to stejné. Pro určitou situaci může být jeden lepší než druhý, ale fungují všechny. Pojďme se podívat, co máme na výběr: Abyste možnosti viděli, zvolte menu Úpravy/ Nastavení barev a klepněte na roletkové menu RGB.



Dám vám k této nabídce jednu obecnou informaci: U většiny možností vytváří rovnoměrné množství R, G a B šedou barvu. Hlavní rozdíl je v rozsahu barev, které můžete vytvořit (tedy v gamutu). Zachovejte klid! Je to jako s filmem do fotoaparátu – všechny dělají dobré fotky, ale některý může být lepší pro určité účely.


Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a sedm