Photoshop pro začátečníky 63.díl, Správa barev 1.

Napsal (») 28. 11. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2063×
obrazky/zacikona.jpg

Správa barev

Tato kapitola by se nejspíš měla jmenovat ,,Zpověď odborníka na Photoshop“ a je to kapitola, o níž bych si přála, abych si ji mohla přečíst před pár lety. Jaký trapas tajím? Že jsem až do nedávna považovala správu barev za tak obtížnou a časově náročnou, že jsem si hledala jakýkoliv důvod, abych se jí vyhnula. To všechno se změnilo s uvedením Photoshop 6 a nyní jsem ráda, že jsem schopna vám pomoci úspěšně zdolat bludiště věcí, které jsou zodpovědné za to, aby se barvy chovaly tak, jak mají. Dal by se zde použít citát od Oslíka ve filmu Shrek: ,,Bylo by mnohem snazší, kdybych nebyl barvoslepý.“

Léta jsem byla frustrovaná tím, že skenovaná a upravená grafika vypadala na obrazovce skvěle, avšak po výtisku na stolní barevné tiskárně příšerně. Barvy byly přesycené, celý obrázek byl do modra. Pak jsem na něm pracovala, až vypadala ,,přijatelně“ jak na obrazovce, tak na výtisku z tiskárny, ale když jsem jej poslala do tiskárny k tisku v brožuře, vypadal úplně jinak. Pořád jsem nemohla vyzkoumat, proč se barvy nikdy neshodují. To bylo v prehistorických dobách, kdy jsem používala Photoshop 3. Později, když byl na světě Photoshop 5, se dělalo mnoho povyku kolem jeho skvělých ,,nových a vylepšených“ funkcí správy barev. Dalo by se předpokládat, že bude všechno dokonalé. Vaše obrazovka se měla shodovat se stolní tiskárnou a jedno nebo druhé mělo nasimulovat profesionální ofsetový tisk. Ale když jsem se zkoušela dozvědět, co je zapotřebí, aby všechno sedělo, odborníci vypadali, jako by mluvili cizí řečí, které jsem prostě nerozuměla. Hovořili rádi o gamutu, profilech, kolorimetrech, o delta E… a výrazy se jen sypaly. Nemluvili mým jazykem, a když jsem se pokoušela uskutečnit všechno, co jsem se dověděla, byla jsem tak otrávená, že jsem nakonec všechny ty fantastické funkce vypnula.



Pokaždé, když společnost Adobe vydala novou verzi Photoshopu, vrhla jsem se znovu do labyrintu správy barev doháněla ,,odborníky“ k šílenství, když jsem se pokoušela přetavit výrazy, technologii a techniky do něčeho, s čím by se dalo pracovat. Ale pořád pro mě bylo příliš složité docílit toho, aby se mi v této oblasti pracovalo opravdu pohodlně. Objevil se Photoshop 5 a já se do toho dala znovu. Ale pořád tady bylo příliš mnoho podrobností a také příliš mnoho nastavování. Musela bych mít zaměstnance, který by byl odborník na správu barev jen proto, aby zajišťoval, že tyto věci budou fungovat správně. Konečně se objevil Photoshop 6 a já cítila, že věci dospěly do bodu, kdy bych mohla s celým tím čarodějnictvím trochu pohnout. Nakonec jsem si uvědomila, že všechny ty bombastické výrazy byly jenom předváděním techniků. Koneckonců nemluvíme přece o kosmické technice. Pravdou je, že všechny ty věci mohou opravdu fungovat, pokud se prokoušete hromadou technických termínů a zjistíte, jak se vypořádat s několika jednoduchými nastaveními. A jakmile je to všechno jednou nastavené, nemusíte toho už moc dělat, aby vše nadále správně fungovalo. Ale to není všechno. Pokud věci fungují správně, můžete udělat pár úžasných věcí. Vaše obrazovka se může shodovat s vaší stolní tiskárnou, tiskárna může nasimulovat komerční tiskový proces a ještě mnohem víc. Tak, teď když jsem vám otevřela svou duši, pojďme se podívat, kvůli čemu je celý ten povyk.

Abych něčemu ve Photoshopu opravdu rozuměla, musím to obvykle zjednodušit na takový stupeň, že je to až očividné. Proto začneme od začátku a pomalu se propracovávejme k techničtějším částem. Slibuji vám, že to bude všechno dávat smysl a že pro vás bude snadné nastavit vše podle svých podmínek a potřeb. Sledujte mě až do konce, protože jakmile to budete mít pohromadě, váš život s Photoshopem bude nekonečně snazší.


Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a dvě