Vyhněte se posterizaci
Pokud si všimnete, že má histogram mezi sloupci pravidelné mezery, které vypadají jako hřeben, měli byste věnovat pozornost úrovním jasu, které se nacházejí přímo pod těmito plochami histogramu. Mezery poukazují na některé oblasti jasu, které váš obrázek neobsahuje a které mohou způsobit pasterizaci (schodkovitý přechod mezi jednotlivými barvami, který by měl jinak být hladký). To se obvykle děje, když uděláte některou část křivky příliš strmou. Pokud budou mezery malé (2 až 3 pixely široké), pravděpodobně si jich na obrázku nevšimnete. Když se však budou rozšiřovat, měli byste přehodnotit, zda není křivka nebo některé její části příliš strmá.Chcete-li se přesvědčit o tom, co říkám, vyzkoušejte následující: vytvořte nový dokument ve stupních šedi, klepněte a táhněte s nástrojem přechod a pak se podívejte, jak vypadá histogram. Najeďte do menu Obraz/ Přizpůsobení/ Posterizovat a vyzkoušejte různá nastavení a přitom bedlivě sledujte histogram – mezery mezi sloupci nemusí být příliš široké na to, abyste si jich všimli.
Schodkovitost můžete minimalizovat prácí s 16bitovými obrázky. Na rozdíl od klasických 8bitových obrázků, které jsou tvořeny z 256 odstínů šedé (nebo 256 odstínů červené, zelené a modré), 16bitové obrázky obsahují až 32 767 odstínů. Získat je můžete z digitálního fotoaparátu nebo ze skeneru, z formátu RAW, když otevřete dialog Camera Raw. Zda pracujete s 16bitovým obrázkem, se přesvědčíte v titulní liště dokumentu. Vedle jména souboru by tam mělo být něco jako (RGB/16). Toto označení poukazuje na 16bitový režim.
Paleta histogram obvykle chápe obrázek jako 8bitová data z vyrovnávací paměti, a to kvůli rychlejšímu obnovování. Data z vyrovnávací paměti jsou menší verzí vašeho obrázku a nesou 8 bitů informace. Když při úpravách 16bitového obrázku zaznamenáte hřebenové rozložení histogramu, vyhledejte malý varovný trojúhelník v pravé horní části histogramu. Ten upozorňuje na fakt, že histogram byl vytvořen z 8bitového obrázku s nižším rozlišením. Když na trojúhelník klepnete, histogram se překreslí z 16bitového souboru, čímž by se měl omezit hřebenovitý vzhled histogramu dokazující, že obrázek pasterizací ve skutečnosti netrpěl.
Rafinované úpravy kontrastu
Zploštění křivky s sebou často nese poškození obrázku, protože detaily umístěné v přizpůsobených plochách budou těžko rozeznatelné. Tento problém lze někdy obejít analýzou histogramu, která ukáže na oblasti obrázku, které nebudou změnou křivky dotčeny. Protože krátké sloupce v histogramu znázorňují odstíny, které nepřevažují, mohou být tyto oblasti stlačeny, aniž by došlo k větší degradaci obrázku. Narovnání jedné části křivky učiní část strmější, čímž se zvýší jejich kontrast a plochy budou mít více detailů.A nyní jak to funguje: Když pracujete s dialogem Křivky, vyhledejte krátká a plochá místa. Když naleznete ploché místo, zvolte ve vedlejším menu palety Histogram volbu Zobrazit statistiku a poklepněte a táhněte v oblasti histogramu, avšak neuvolňujte tlačítko myši. Nyní se podívejte na čísla přímo pod histogramem (pokud tam žádná nejsou, zvolte rozšířené zobrazení ve vedlejším menu palety Histogram). Dále uvolněte tlačítko myši a přesuňte myš kolem dialogu, abyste viděli, zda čísla naspodu spadají do rozmezí 0-100% nebo do číselného rozmezí 0-255. Pokud jsou vyjádřena v rozmezí 0-100%, klepněte na šipky zobrazené v dolní střední části přechodu, čímž je přepnete na rozsah 0-255. Nyní klepněte do středu křivky a změňte hodnoty v okénku Vstup a Výstup. Přidejte druhý bod a proveďte u druhého čísla totéž, jak jste viděli v paletě Histogram. Nakonec přemístěte horní bod kolno dolů a nižší bod kolmo nahoru tak, aby mezi nimi vznikla vodorovná čára. Tak by se měl zvětšit kontrast většiny obrázku a snížit kontrast u těch úrovní jasu, které nepřevládají.