Převzorkování
Pokud chcete změnit velikost obrazových bodů tvořících obrázek (hodnotu ppi), zvolte menu Obraz/ Velikost obrazu a zaškrtněte volbu Převzorkovat obraz. Všechny změny hodnoty Rozlišení, které provedete, změní velikost obrazových bodů, ale obrázek bude mít stále stejné rozměry. Je užitečné, když máte obrázek naskenovaný pro náročné účely (jako například pro tisk v brožuře) a vy jej chcete například použít v novinách. Obrázek může mít na začátku rozlišení 300 ppi, ale vám stačí pouze 170 ppi. Díky této změně se velikost souboru zmenší více než o polovinu.Korelace poměru stran obrazových bodů stlačuje a roztahuje zobrazované pixely, a poskytuje tak nejvyšší možnou kvalitu náhledu. Chcete-li kvalitu obrázku maximalizovat, vypněte tuto volbu v menu Okna/ Korelace poměru stran obrazových bodů.
Když je označená položka Převzorkovat obraz, je to něco, jako kdybyste obrázek vytiskli a pak ho znovu ve skeneru naskenovali. To by šlo, pokud byste z obrázku nepotřebovali dostat více informací, poněvadž jich v něm více není. Převzorkování na nižší rozlišení obrázku neublíží, protože požadujete méně informací, než má originál, ale zvýšení rozlišení nemá žádnou výhodu. Proto když použijete převzorkování, je to možné, dokud se velikosti souboru snižuje, protože na začátku máte více, než potřebujete. Pokud ale velikost souboru roste, znamená to, že Photoshop nemá dost obrazových informací k tomu, co požadujete, takže nezvýší kvalitu zpracovaného obrázku.
Když budete sledovat oddíl Rozměry v obrazových bodech v dialogovém okně velikost obrazu, budete schopni říci, zda změny, jež provádíte, přinutí Photoshop stlačit nebo roztáhnout daný obrázek a zda bude muset přidat nebo ubrat obrazové body.
Pokud je předpokládaná velikost souboru menší než původní hodnota (například 128,2 kB – byl 492,7 kB), Photoshop bude muset některé pixely odstranit, aby mohl dokončit požadovanou úlohu. Pokud však bude první číslo větší než druhé (například 513,0 kB – byl 490,7 kB), program bude muset nové pixely přidat. Abychom si znázornili, jak lidé o pixelech uvažují, podíváme se dva jednoduché příklady: šachovnice o velikosti 2 x 2 pixely, s černými a bílými políčky. Pokud tuto šachovnici zvětšíme na 200%, kdy bude mít 4 x 4 pixely, nový soubor bude mít čtyřnásobně více pixelů než původní obrázek. Photoshop tedy musí vymyslet 12 nových pixelů, kterými vyplní prázdnou plochu.
Pokud položku nevzorkovat obraz odznačíte, budete udržovat stejné množství informace a budete pouze měnit velikost obrazových bodů při tisku. Celý obrázek se zmenší, ale neztratí se žádná informace, pouze obrazové body budou menší. Toto potřebujete udělat s obrázky pocházejícími z digitálních fotoaparátů, protože se tím žádným způsobem nedegradují. U nich je rozlišení téměř vždy nastaveno na 72, ale celková šířka a výška je dost velká. Například ze svého digitálního fotoaparátu získám obrázky velikosti 35 x 26 palců s rozlišením 72 ppi. S tak nízkým rozlišením by se obrázky vždy vytiskly zubaté. Ale pokud v dialogu Velikost obrazu odznačím volbu Převzorkovat obraz a změním rozlišení na 300 ppi, dostanu obrázek rozměrů 8,5 x 6,5 palce, který při tisku zubatý zaručeně nebude.