Video 2.
Pokud nebude stanoveno jinak, Photoshop bude předpokládat, že váš obrázek používá čtvercové pixely. To znamená, že když nakreslíte přesný čtverec, Photoshop z něj vytvoří stejný objem pixelů šířky i výšky. Ve videu však tyto pixely vypadají jako obdélníky, a proto byste měli po Photoshopu chtít, aby je takto chápal. K tomu je zapotřebí určit charakteristický poměr obrazu v menu Obraz/ Poměr stran obrazových bodů.V dokumentu s obdélníkovými pixely bude Photoshop měnit tvary, text a štětce podle charakteristického poměru pixelů. Když například přidržíte klávesu Shift a nakreslíte čtvercový objekt v dokumentu s poměrem 2:1, jeho výška bude dvakrát větší než jeho šířka. Když vytvoříte nějaký dokument jinými než čtvercovými pixely, Photoshop implicitně aktivuje volbu Korelace poměru stran obrazových bodů, která pixely vykreslí tak, jak budou zobrazeny na videu. Volba Korelace poměru stran obrazových bodů také modifikuje obrázek tak, aby se ve Photoshopu jevil v normálních proporcích, tedy aby kruh vypadal jako kruh, čtverec jako čtverec a podobně.
Často používané formáty videosnímků jsou dostupné rovněž v roletce Přednastavené velikosti v dialogu Nový soubor.
Když vyberete některou z těchto předvoleb, Photoshop pro nový soubor automaticky vytvoří sadu vodítek. Ploše mezi vnějšími vodítky se také říká Zobrazení akce a představuje oblast, kterou by měla obrazovka ještě bezpečně zachytit. Pokud si však budete chtít být jisti, že se požadovaný prvek na televizní obrazovce objeví, umístěte jej mezi vnitřní vodítka, tedy do plochy, které se říká Zobrazení titulků.
Více různých variant náhledu na dokument vytvoříte volbou menu Okna/ Dokumenty/ Nové okno. Následně zvolte Korelace poměru stran obrazových bodů.
Rozlišení a velikost souboru
Podívejme se teď, jak hodnota rozlišení, se kterou se obrázek skenuje, ovlivní velikost souboru. Řekněme, že máte originál o rozměrech 1 x 1 palec. Naskenujete-li jej na 200 ppi, soubor bude mít 117 kB (nekomprimovaný). Při rozlišení 100 ppi by měl 29 kB a při 50 ppi by měl jenom 7 kB. Obecně je nejlepší použít co nejnižší hodnotu rozlišení, která ještě poskytuje dobré výsledky. Hodnoty, o kterých jsme se bavili v předchozích článcích, jsou optimální hodnoty, které dávají naprosto nejkvalitnější výsledky. Pokud se rozhodnete použít jakoukoli menší hodnotu, než o které jsem se zmínila, ověřte si zkouškou, že váš obrázek nebude při tisku pixelizovaný.Jestliže si nejste jisti, jak bude reprodukovaný obrázek vypadat, naskenujte jej pro ten z účelů, který má nejvyšší požadavky a o němž předpokládáte, že byste jej někdy mohli potřebovat, protože to později můžete vždy změnit.