Multimédia/ Internet 1.
Povězme si, jak o obrázcích přemýšlí internetový prohlížeč. Ten ignoruje hodnotu rozlišení. Abych vám předvedla, co mám na mysli, otevřete Photoshop a zvolte menu Obraz/ Velikost obrazu. Všimněte si, že horní část dialogu popisuje, z kolika obrazových bodů se obrázek skládá, a dolní ukazuje, jak velký bude obrázek při tisku.Pokud ale přepnete do programu ImageReady, který je určen pro internetovou grafiku, všimnete si, že tento program má trochu jiný přístup. Protože internetové prohlížeče ignorují hodnotu rozlišení, ImageReady vám nenabízí nastavení rozlišení, ani když vytváříte nový dokument, ani když zvolíte příkaz Velikost obrazu. Pamatujte si, že hodnota pixel per inch (obr. Bodů/palec) obvykle určuje, jak budou obrazové body velké při tisku. To je také důvod, proč v ImageReady nikdy nenajdete výšku nebo šířku obrázku uvedenou v centimetrech nebo palcích. Program nemá ani ponětí, jak velké jsou obrazové body na vašem monitoru, proto nemá ani představu, kolik místa (v délkových jednotkách) obrázek na obrazovce zabere. Když Photoshop uvažuje o použití pouze na obrazovce, nebere v úvahu hodnotu ppi přiřazenou obrázku. Photoshop totiž nemůže ovlivnit, jak velké budou obrazové body tvořící vaší obrazovku, to řídíte vy. Vy můžete změnit nastavení operačního systému. Zvolte menu Start/ Nastavení/ Ovládací panely klepněte myší na ikonu Obrazovka a zde klepněte na záložku Nastavení. Hodně pohybu myší ušetříte, když klepnete i pravým tlačítkem myši na pracovní ploše a z kontextové nabídky zvolíte Vlastnosti a pak záložku Nastavení. Tady můžete určit, kolik informací se vejde na vaší obrazovku. Uvědomte si, že můžete změnit nastavení své obrazovky, nikoliv nastavení zobrazovací jednotky návštěvníků internetových stránek. Ti si zvolí vlastní nastavení a vy s tím nic nenaděláte.
Čím více informací zobrazíte, tím menší budou obrazové body. Řekněme, že použijete například rozlišení 1024 x 768. To znamená, že na šířku obrazovky máte 1024 obrazových bodů a na výšku 768. Také to znamená, že byste potřebovali obrázek o rozměrech přesně 1024 x 768 obrazových bodů, aby tuto obrazovku zcela vyplnil. Zkuste přijít na to, jak bychom toho dosáhli. Řekněme, že fyzický originál, který dáme do skeneru, má šířku 6 palců (15,24 cm). Ve skutečnosti se pokoušíme zjistit, kolik obrazových bodů na jeden palec musí skener u originálu nasnímat, aby dosáhl celkem 1024 obrazových bodů. To jsou jednoduché počty. Vezmeme počet obrazových bodů, které potřebujeme získat, a vydělíme je šířkou originálu v palcích (1024 : 6 = 171). Tuto hodnotu potřebujeme zadat skeneru, abychom získali obrázek šířky 1024 obrazových bodů.
Ale co když nechcete, aby obrázek vyplnil celou obrazovku? Třeba chcete, aby měl stejnou velikost jako originál, který vložíte do skeneru. Pokud nastane takový případ, použijte všeobecnou hodnotu 85 ppi. Ve skutečnosti neexistuje ideální hodnota. Je to jen průměrná hodnota vyjadřující průměr velikosti obrazového bodu obrazovek většiny uživatelů. Dost často uslyšíte dvě čísla: 72 a 96 . Je to proto, že původní Macintosh měl vestavěnou obrazovku, která zobrazovala přesně 72 obrazových bodů na palec. Jakmile jej Apple přestal vyrábět a vestavěnou obrazovkou, tento údaj neodpovídal. U jiných monitorů vždy byla všeobecná hodnota 96 ppi. Osobně používám průměrnou hodnotu těchto dvou, to je 85 ppi, která dává výsledek blízký skutečné velikosti na obrazovce.