Photoshop pro začátečníky 44.díl, Rozlišení 5.

Napsal (») 7. 10. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 1121×
obrazky/zacikona.jpg

Sublimační tiskárna




Sublimační tiskárny nepoužívají tečky plné azurové, purpurové, žluté a černé barvy (jako inkoustové nebo laserové tiskárny), ale mohou tisknout skutečné stupně šedi a odstíny barev, aniž by je skládaly z barevných teček. U tohoto druhu tiskáren potřebujete zjistit, jak malé obrazové body je tiskárna schopna vytisknout. To odpovídá rozlišení tiskárny. Pixely utvářející váš obrázek by měly mít stejnou velikost (měřenou ppi) jako rozlišení sublimační tiskárny (měřené v dpi). Když tedy budete mít sublimační tiskárnu se 324 dpi, rozlišení vašeho obrázku by mělo být také nastaveno na tuto hodnotu. Tím dosáhnete toho, že obrazové body obrázku budou mít přesně stejnou velikost jako body, které použije tiskárna k jeho vytištění. Tím způsobem dosáhnete nejvyšší kvality. Chcete-li, můžete použít nižší hodnotu rozlišení obrázku, ale v takovém případě obětujete kvalitu dosažení menší velikosti souboru.

35mm diapozitivy




Diapozitivy se podobají obrázkům pro multimediální účely v tom, že rozlišení přiřazené obrázku se nebere v potaz. Je to proto, že vždy tisknete na stejnou velikost a informace musí zvětšit nebo zmenšit rozměry, aby se této velikosti dosáhlo. Diapozitivy stejně jako sublimační tiskárny nepoužívají čtyři plné barvy, ale reprodukují přímo odstíny šedi a barev. V případě diapozitivů tedy potřebujeme, aby obrazové body obrázku měly stejnou velikost jako obrazové body použité pro vytvoření diapozitivu. Pokud se zeptáte někoho, kdo vlastní záznamové zařízení pro diapozitivy, mohl by vám říci, že má zařízení s rozlišením 2 k nebo 4 k. to je podobné, jako když vám někdo řekne, že má tiskárnu s rozlišením 300 nebo 600 dpi. Jen u zařízení pro diapozitivy se používá k, kilo a ne dpi. Kilo znamená 1024. To znamená, že 2kilové zařízení pro záznam diapozitivů může na šířku diapozitivu reprodukovat 2048 obrazových bodů (2 x 1024 = 2048) a 4kilové může použít 4096 obrazových bodů (4 x 1024 = 4069). Potřebné rozlišení pro skenování určíte, když zjistíte, kolik obrazových bodů může použité záznamové zařízení reprodukovat a tuto hodnotu vydělíte šířkou obrázku v palcích. Proto máte-li originál o šířce 6 palců (15,24 cm) a budete jej přenášet na 4kilovém záznamovém zařízení, musíte 4096 dělit šesti a dostanete rozlišení pro skenování 683 ppi. To je přesná hodnota potřebná pro to, abyste dosáhli správného množství obrazové informace potřebného pro dané záznamové zařízení – tedy v případě, že chcete dosáhnout naprosto nejvyšší kvality. Můžete samozřejmě použít i nižší hodnotu, ale pak jednoduše nezískáte tak kvalitní výsledek, jakého je záznamové zařízení pro diapozitivy schopno dosáhnout.

Digitální fotoaparáty

Rozlišení digitálních fotoaparátů se neudává v obrazových bodech na palec, ale v megapixelech. Megapixel je jednoduše milión obrazových bodů. Chcete-li zjistit, kolik megapixelů potřebujete pro dosažení určité velikosti obrázku, zkuste následující věc: Zvolte menu Soubor/ Nový, nastavte rozlišení, které potřebujete pro tisk obrázku, a pak zadejte požadovanou výšku a šířku. Když to uděláte, klepněte na pole Rozlišení a pak v roletkových nabídkách šířky a výšky změňte jednotky na obrazové body. Potom vynásobte výšku a šířku, čímž dostanete celkový počet potřebných obrazových bodů. Nakonec výsledek dělte miliónem, abyste zjistili, kolik megapixelů potřebujete pro obrázek požadované velikosti.

Když otevíráte obrázek z digitálního fotoaparátu, zjistíte, že rozlišení je téměř vždy nastaveno na 72 ppi. To je proto, že fotoaparát neví, jak velké obrazové body chcete tisknout, a použije výchozí nastavení.
Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a deset