Laserová tiskárna – barevné obrázky
U barevných obrázků se děje totéž jako u černobílých. Jediný rozdíl je v tom, že používáme čtyři barvy – azurovou, purpurovou, žlutou a černou.Když nastane okamžik, že konečně klepnete na tlačítko Tisknout, program, ze kterého provádíte tisk, potřebuje velmi důležitou informaci o tom, jak chcete, aby tištěná verze obrázku vypadala: hodnotu lpi (počet čár na palec). Pokud mu jí nedáte, program použije vlastní výchozí nastavení, které však může být zcela nevyhovující. Počet čar na palec můžete přizpůsobit volbou Soubor/ Tisk s náhledem, kde otevřete nabídku Zobrazit více voleb a zapnete volbu Rastr.
Co to všechno tedy udělá s rozlišením? Abychom to zjistili, podívejme se na nejpoužívanější hodnoty lpi používané pro různé tiskové práce. Pamatujte si, že čím hrubší proces (např. vysokorychlostní novinový tisk nebo tisk na levný papír), tím obtížnější je reprodukovat maličké body, a čím přesnější proces (například pomalý tisk na kvalitní papír s podáváním jednotlivých archů), tím lépe je možno tyto malé body reprodukovat. Proto potřebnou hodnotu obvykle určuje použitý tiskový proces (noviny versus časopis atd.), a ne druh tiskárny (laserová, vosková atd.). V tabulce najdete nejpoužívanější hodnoty hustoty čárového rastru. Rovněž nezáleží na rozlišení vaší tiskárny. Když si zobrazíte dialog vzhled stránky, najdete v něm nastavení ,,lines per inch“ (řádků na palec). Podívejme se, jak se vztahuje k rozlišení.
Chcete-li určit nejlepší rozlišení obrázku, vynásobte požadovanou hodnotu lpi číslem 1,5, pokud chcete, aby bylo vidět mnoho podrobností, nebo číslem 2, pokud chcete, aby byl obrázek ještě hladší. Například portrét pro použití v novinové reklamě by měl vypadat hladce, jinak se zdůrazní podrobnosti ve tváři, které způsobují, že lidé vypadají starší. Protože noviny obvykle používají hodnotu hustoty rastru 85 lpi a chceme, aby obrázek vypadal hladce, vynásobíme 85 dvěma a dostaneme 170, což je rozlišení, které bychom měli použít pro naskenování obrázku. Pokud použijete vyšší nastavení, získáte více informací, než je zapotřebí, což může vést k spoustě retušování na obrazovce (zbytečně, protože vaše tiskárna prostě stejně není schopna tolik podrobností vytisknout). Pokud použijete nižší hodnotu, obrazové body mohou být tak velké, že budou viditelné (a obrázek bude vypadat zubatě).
Existuje jeden zvláštní případ, kdy budete potřebovat vyšší rozlišení, než zde bylo uvedeno. To je v případě, že obrázek obsahuje vysoce kontrastní linie. Příkladem mohou být struny kytary nebo stěžně plachetnice. Pokud si všimnete, že je něco zubaté, budou to právě tyto čáry s vysokým kontrastem. Aby se proto zajistilo, že budou obrazové body dost malé, zvedněte rozlišení na nejméně 2,5 násobek hodnoty lpi, která se použije pro tisk obrázku.
Dialog Velikost obrázku ve Photoshopu můžete použít jako rychlý kalkulátor rozlišení. Máte-li otevřený nějaký obrázek, zvolte Obraz/ Velikost obrazu a klepněte na tlačítko Automaticky. Uděláte-li to, Phtoshop vás vyzve, abyste zadali hodnotu lpi (nebo řádků/cm), která se použije při tisku. Volbu Střední použijte, chcete-li násobit lpi číslem 1,5 a získat ostré detaily, nebo použijte volbu Velká, chcete-li násobit lpi 2 a získat hladký výsledek. Jakmile klepnete na tlačítko OK, výsledek výpočtu se objeví v poli rozlišení.