Inkoustová tiskárna
Podívejme se, jak inkoustová tiskárna simuluje stupně šedi. Inkoustové tiskárny používají body stejné velikosti. Aby vytvořily tmavší odstíny šedé, skládají je blíž a blíž k sobě. Pokud jsou tyto body tak malé, že je oko nedokáže rozlišit, nemůžete rozeznat rozdíl mezi těmito sytě černými tečkami a původní fotografií. Když tisknete barevnou fotografií, je to trochu jiné. Zásobník inkoustu inkoustové tiskárny obsahuje inkousty čtyř barev (některé mají dva odstíny azurové a dva purpurové, takže jich mají celkem šest). To znamená, že se barevné obrázky musí reprodukovat použitím pouze sytých azurových, purpurových, žlutých a černých bodů.U většiny inkoustových tiskáren dosáhnete vysoké kvality tisku při rozlišení mezi 240 a 360 ppi. Vše, co přesahuje 360 ppi, je pouze zbytečná zátěž. Pochybuji, že byste zachytili rozdíl mezi obrázkem s 360 ppi a nějakým vyšším rozlišením, pokud nepoužijete lupu. Jestli máte nějakou straší tiskárnu, která pracuje na 720 ppi nebo nižším, nebo když pracujete s texturovým papírem, používejte rozlišení obrázku 240 ppi. Pokud však vlastníte některý z nejnovějších modelů tiskárny a tisknete na hladký papír, zvažte rozlišení 360 ppi. Do značné míry je to vaše osobní rozhodnutí, protože ne každý požaduje dokonale ostré obrázky a bezvadnou kvalitu. Čím nižší je rozlišení vašeho obrázku, tím nižší bude velikost souboru, zato však vyšší rychlost tisku.
Laserová tiskárna – černobílé obrázky
Laserová tiskárna používá jiný způsob pro simulaci odstínů šedé než tiskárna inkoustová. Většina laserových tiskáren se nepokouší dosáhnout fotorealistické kvality, kterou lze dosáhnout u inkoustových tiskáren. Je to převážně proto, že používají krycí tonery místo transparentních inkoustů/ barev. Proto jsou spíše zařízením, které se použije jako výchozí bod pro obrázky, které se budou nakonec tisknout na tiskařském stroji. Pokud jste se někdy podívali na černobílou fotografii v novinách, všimli jste si určitě, že je utvořena z mřížky maličkých černých kroužků.
Říká se tomu polotóny, polotónový rastr a používá se proto, že průmyslové tiskařské stroje používané pro tisk novin, časopisů a brožur nemohou reprodukovat tak neuvěřitelně maličké tečky umožňující dosažení fotografické kvality. Když tisknete obrázek na laserové tiskárně, najdete tam nastavení určující, jak velké tyto kroužky budou. Pokud byste nad obrázkem přidrželi pravítko a spočítal, kolik kroužků připadne na délku jednoho palce (v případě, že jsou rozmístěny v mřížce natočené pod úhlem 45 stupňů), napočítali byste třeba 5.
Mohli byste si proto myslet, že by se hodnota mohla označovat 5 kroužků na palec, že? Ale je to jinak. Je to jinak proto, že nepoužíváme vždy síť kroužků. Tiskárny mohou používat také čtverečky, kosočtverce, elipsy a jiné tvary. Proto se tato hodnota označuje jako počet řádků (nebo čár) na palec nebo lpi, což vyjadřuje, kolik řádků připadá na 1 palec. Jakmile jsou tak malé, že je lidské oko již nedokáže rozeznat, dostanete se do bodu, kdy oko nedovede rozlišit tyto malé kroužky a skutečnou černobílou fotografii.