Photoshop pro začátečníky 41.díl, Rozlišení 2.

Napsal (») 28. 9. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2763×
obrazky/zacikona.jpg

Tisk

Nyní se podívejme, jak se rozlišení vztahuje k tisku. Pravděpodobně si budete myslet po přečtení tohoto článku, že nastavit tiskárnu a rozlišení pro kvalitní tisk je obtížná věda, ale nezoufejte, v praxi to není nic těžkého. Můžete použít různé druhy tiskáren: inkoustové, sublimační, laserové nebo tiskařský stroj. Problémem je, že většina těchto tiskových zařízení ne, nemůže reprodukovat přesně to, co vidíte na obrazovce. Místo toho to zařízení simuluje pomocí čtyř plných barev. Podívejte se na obrázky.







První znázorňuje, jak reprodukuje obrázek sublimační tiskárna, druhý jak to provede inkoustová tiskárna, a třetí, jak se tentýž obrázek reprodukuje laserovou tiskárnou nebo tiskařským strojem. Když je srovnáte, můžete si všimnout, že sublimační tiskárna dává nejpodrobnější obraz a laserová nejméně podobný. Nedává proto smysl, že pro tisk na sublimační tiskárně potřebujete, aby skenovaný obrázek obsahoval více informací než pro tisk na inkoustové nebo laserové tiskárně? Podívejme se tedy na různé typy tiskáren, z nichž si můžete vybrat, a podívejme se, s jakými odlišnostmi každá z nich reprodukuje obraz, a proč tedy obrázek vyžaduje různé rozlišení.

Rozlišení a perokresba

Čistě černobílý obrázek (tj. bez odstínů šedé) se často označuje jako perokresba, pérovka. U tohoto druhu obrázku potřebujete použít zvláštní nastavení, které se normálně u fotografických obrázků nepoužívá. U jakéhokoli druhu tiskárny zjistěte její rozlišení a při skenování obrázku zadejte přesně stejné rozlišení. Například když mám laserovou tiskárnu s rozlišením 600 dpi, používám při skenování rozlišení 600. Tak budou mít obrazové body tvořící obraz stejnou velikost jako body, které tiskárna použije pro tisk. Pokud si nejste rozlišením příslušné tiskárny jisti, najdete je obvykle v návodu nebo v katalogu obsahujícím daný model tiskárny.

Rozlišení a obrázky ve stupních šedi nebo barevné obrázky

Pokud váš obrázek obsahuje více odstínu šedé než jen spojitou černou a bílou barvu, rozlišení obrázku vůči rozlišení vaší tiskárny by mělo být jiné než 1:1. Například běžný obrázek obsahuje 256 odstínů šedé. Když jej budete chtít vytisknout, většina tiskáren vám nabídne pouze tisk černých teček. Různé druhy tiskových metod pak používají různé druhy simulace odstínů šedé barvy. Stejně je tomu u tisku barevných obrázků, které musí tiskárna zvládnout pouze se čtyřmi barvami (azurová, purpurová, žlutá a černá), se kterými simuluje tisíce barevných odstínů.



Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
fgdfg z IP 193.179.170.*** | 24.5.2010 11:06
smilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a čtyři