Photoshop pro začátečníky 40.díl, Rozlišení 1.

Napsal (») 25. 9. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 3212×
obrazky/zacikona.jpg

Rozlišení

Rozlišení představuje faktor, který má obrovský vliv na kvalitu vašich grafik, ale i tak mu většina lidí ne zcela rozumí. Důvod je částečně v tom, že výraz rozlišení se týká mnoha zařízení (tiskáren, skenerů, digitálních fotoaparátů) a u každého zařízení může znamenat trochu něco jiného. Aby se zmatek ještě zvýšil, existuje množství výrazů používaných pro popis rozlišení každého z těchto různých zařízení (ppi, dpi, lpi, megapixely atd.).

Abyste rozuměli rozměrům v obrazových bodech
Každá fotografie, kterou jste kdy viděli ve Photoshopu, je vytvořena z mřížky různobarevných čtverečků, jež se nazývají obrazové body (pixely). Představte si tedy, že vytisknete fotografii a pak ji zvětšíte pod mikroskopem. Jakmile začnete rozlišovat jednotlivé obrazové body, můžete začít přemýšlet o tom, jak jsou veliké. Kdybyste pod mikroskopem zasunuli také měřítko, mohli byste velikost jednotlivých obrazových bodů změřit.



Rozlišení jednoduše vyjadřuje rozměry vytištěného obrazového bodu. Mohli byste například naměřit, že obrazové body mají 0,0769 palce (1,953 mm). Jediným problémem je, že s takovým číslem se moc dobře nepracuje, většina lidí se totiž nerada zabývá desetinnými čísly. Proč se tedy nepodívat na více obrazových bodů a prostě změřit, kolik jich připadá na jeden palec? V našem případě bychom dostali 13 pixelů na palce neboli ppi (pixel per inch).



Čím menší jsou obrazové body, tím více se jich vejde do určité jednotky délky, proto vyšší hodnota ppi reprezentuje menší obrazové body, tím více se jich vejde do určité jednotky délky, proto vyšší hodnota ppi reprezentuje menší obrazové body.



Rozlišení jednoduše vystihuje, jak velký bude obrazový bod, když jej vytisknete, a obvykle se vyjadřuje hodnotou ppi.
Pojďme se podívat, jak se to týká grafiky. Představte si, že máte obrázek, který má 4x6 palců, a vy chcete, aby každý palec obsahoval 300 obrazových bodů. S těmito informacemi a trochu jednoduché matematiky můžeme dojít k celkovému počtu obrazových bod výšky a šířky obrázku. Když vynásobíte délku v palcích hodnotou 300, dá se říci, že máte 1200 x 1800 obrazových bodů při 300 ppi. Z této informace také můžete vyjít při určení rozměru obrázku. Vezměte šířku v obrazových bodech a dělte ji počtem obrazových bodů na palec (tedy rozlišením) (1200/300 = 4). Tedy 1200 x 1800 obrazových bodů při 300 ppi je zároveň 4 x 6 palců při 300ppi. Stejný obrázek můžete popsat oběma způsoby. Přesně tak to dělá Photoshop, když zvolíte menu Obraz/ Velikost obrazu.



V horní části dialogu Photoshop zobrazuje délku a šířku obrázku vyjádřenou celkovým počtem obrazových bodů. V dolní části ukazuje, jak velké budou tyto obrazové body, pokud obrázek vytisknete. To je obvyklé stejné číslo, které jste zadali na skeneru, když jste obrázek skenovali (pokud jste skenovali), nebo pokud jste obrázek vytvářeli z nového souboru, Photoshop se vás při jeho vytváření ptal na rozlišení, které chcete použít. Aby Photoshop zjistil rozměry vyjádřené v obrazových bodech a vydělí je rozlišením – tedy počtem obrazových bodů, které se budou tisknout na délku příslušné délky jednotky (i když hodnoty máte v různých jednotkách – například rozměry v cm a rozlišení v obrazových bodech na palec, Photoshop si jednotky odpovídajícím způsobem přepočítá).
Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

fff z IP 85.71.247.*** | 16.2.2012 17:10
smilesmilehttp://cvagadcgda


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a devět