Photoshop pro začátečníky 39.díl, Selekce 11.

Napsal (») 22. 9. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 3157×
obrazky/zacikona.jpg

Režim rychlá maska

Pamatujete se – mluvili jsme o pochodujících mravencích a o tom, jak nemohou přesně ukázat, jak vypadá prolnutá selekce? Dobrá, režim rychlá maska umí zobrazit, jak prolnutá selekce opravdu vypadá, a také může pomoci při vytváření základních selekcí. Ikona rychlé masky je umístěná na paletě nástrojů hned pod barvou popředí a pozadí. Když je zapnuta levá ikonka, jste ve standardním režimu, což znamená, že selekce vytváříte normálními nástroji pro vytváření selekcí a vidíte je jako již známé pochodující mravence. Pravá ikona spouští režim Rychlá maska, ve kterém se selekce ukazují jako průhledné barevné překrytí.



Abyste viděli, jak to funguje, vytvořte si nejprve selekci nástrojem pro výběr a pak klepnutím na pravou ikonu pod barvami popředí a pozadí zapněte režim Rychlá maska (nebo stiskněte klávesu O, provede se tak totéž). V režimu Rychlá maska by měly vybrané oblasti vypadat normálně a oblasti ležící mimo selekci by měly být překryty průsvitnou barvou.





Nyní, když jsme v režimu Rychlé masky, nepotřebujete již k úpravě selekcí používat nástroj pro vytváření selekcí. Namísto toho použijete standardní nástroje pro malování, přičemž malování černou barvou bude odečítat oblasti od selekce a malování bílou bude oblasti přidávat. Když dokončíte úpravu selekce, přepněte zpět do standardního režimu a budete zase u pochodujících mravenců.



Nyní se podívejme, jak v režimu Rychlá maska vypadají prolnuté selekce. Udělejte další selekci nástrojem pro výběr. Pak zvolte menu Výběr/ Prolnout okraje, hodnotu prolnutí nastavte na 10 a přepněte do režimu Rychlá maska. Prolnuté selekce mají v režimu rychlá maska rozmazané, neostré okraje. Je to proto, že částečně průhledné plochy (tedy ty, které jsou průhlednější než zbytek masky) vyznačují oblasti, kterou jsou jen částečně vybrány (50% průhlednost znamená, že je oblast vybrána z 50%).



Zmatek v tomto procesu nastává, když se díváte na pochodující mravence, kteří se objeví po přepnutí do standardního režimu, neboť tito mravenci označují oblasti, kde je vybráno nejméně 50%. To nepodává příliš přesný obraz skutečné selekce. Ale v režimu Rychlá maska vidíte přesně, co se na okrajích děje. Proto chcete-li vytvořit prolnutou selekci v režimu rychlá maska, malujte stopou štětce s měkkým okrajem. Nebo, pokud již máte tvar definován, zvolte menu Filtr/ Rozostření/ Gaussovský, čímž dostanete stejný výsledek prolnutí, ale uvidíte náhled toho, jak bude okraj selekce vypadat.

Slabikář vrstev

Paleta Vrstvy se podobá mámě, kterou by si přál mít kdejaký teenager. Místo neustálého křiku ohledně nepořádku v pokoji si pamatuje, kde jste co nechali, a nezáleží jí na tom, zda máte uklizeno či ne. Představuje řídící středisko všeho, co kdy budete ve Photoshopu dělat. Čím lépe jí budete znát, tím více se vám odmění. Bez ohledu na to, zda pracujete s několika málo vrstvami nebo stovkami vrstev, paleta Vrstvy nabízí neuvěřitelné možnosti co do vzájemných kombinací a vztahu jednotlivých prvků. Nijak se tomu nevyhnete – pokud chcete ve Photoshopu uspět, musíte se naučit paletu efektivně používat. Nezoufejte ale, oproti jiným, relativně složitým prvkům Photoshopu jsou vrstvy vcelku jednoduché. Proto, až budete mít příště chuť opět zakřičet ,, Mami! Kde mám ty modré ponožky?! “, nahlédněte nejdříve do palety Vrstvy. Nikdy nevíte, co v paletě najdete.

Pokud se chcete o paletách dozvědět více obraťte se na seriál: Photoshop v detailech 13.-22. díl.

Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a jedenáct