Photoshop pro začátečníky 34.díl, Selekce 6.

Napsal (») 4. 9. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 1458×
obrazky/zacikona.jpg

Nástroj kouzelná hůlka

Nástroj Kouzelná hůlka se hodí pro výběr spojitých (nebo víceméně spojitých) barevných oblastí. To proto, že se oblast poměřuje dle barvy – nebo stupňů šedi. To se zejména hodí, když potřebujete změnit barvu nějaké plochy nebo odstranit jednoduché pozadí.

Funkci kouzelné hůlky si snadněji vysvětlíme na obrázku reprodukovaném ve stupních šedi, který není tak komplexní jako barevný obrázek. Obrázek ve stupních šedi obsahuje až 256 odstínů šedé barvy. Když na jeden z nich poklepete kouzelnou hůlkou, označí se odstíny spadající do tolerančního rozmezí definovaného v liště voleb. Když třeba klepnete na odstín číslo 128 (Photoshop je čísluje od 0 do 255) a Tolerance bude nastavena na 10, získáte výběr odstínů, které jsou o 10 stupňů tmavší a o 10 stupňů světlejší než odstín, na který jste klepli. Bude-li zaškrtnuto políčko Sousedící, vyberou se pouze odstíny dotýkající se místa, na které jste klepli – Photoshop nebude moci přeskočit plochy, jež neodpovídají definované toleranci.

Tolerance 10


Tolerance 20


Tolerance 30



Pro případ, že by se vám nelíbilo počítání ve škále 0 až 255 a raději byste uvažovali v procentech.



Konverze může také dosáhnout vynásobením procent číslem 2,55 (1% ve škále 0-255).

Pamatujte však, že Kouzelná hůlka označí dvakrát více odstínů, než jste zadali.
U barevných obrázků je to trochu složitější. Skládají se ze tří složek: červené, zelené a modré (samozřejmě pokud pracujete v režimu RGB). Kouzelná hůlka všechny tyto prvky (zvané též kanály) prověří a učí, která oblast má být vybrána. Když například klepnete na oblast skládající se z 32 odstínů červené, 120 odstínů zelené a 212 odstínů modré (tato čísla naleznete v paletě Informace) a Tolerance bude nastavena na 10, Photoshop bude hledat barvy v rozmezí 22 až 42 v červeném kanálu, 110 až 130 v zeleném kanálu a 202 až 222 v modrém kanálu. Vybrány tedy budou pouze odstíny spadající do tohoto rozmezí. Zní to komplikovaně, viďte? Přiznávám, že o uvedených číslech takto neuvažuji, protože by to bylo k zbláznění. Místo toho zkouším experimentovat do té doby, než dostanu požadovaný výsledek. To už zní lépe než všechny ty technické údaje, ne. A věřte, že já nejsem moc technický typ, takže pracuji metodou: Pokus, omyl.

Přidržíte-li Shift během klepání s aktivním nástrojem Kouzelná hůlka, každým klepnutím se původní výběr neztratí, nýbrž se k němu doplní nová část.

Začišťování

Výběr složitých objektů si obvykle vyžádá několik výběrových nástrojů. Abyste je mohli kombinovat, využijte buď ovladačů v liště voleb, nebo se naučíte několik klávesových zkratek, které vám umožní přidat nebo odebrat další část výběru nebo vytvořit jejich průsečík.

Tyto čtyři volby umožňují přidat, odečíst nebo vytvořit průsečík s novým výběrem.



Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a sedm