Nástroj pro výběr jednoho řádku a jednoho sloupce
Třetí a čtvrtou volbou roletky Výběr představují nástroje pro výběr jednoho řádku a jednoho sloupce. Tyto nástroje jsou limitovány tím, že provádí výběr pouze jedné pixelové řady nebo jednoho pixelového sloupce. Osobně je používám jen výjimečně. Musím však říct říci, že mi docela pomohly při čištění řádků obrazových bodů ležících mezi paletami.Nástroj oříznutí
O dvě pozice níže pod nástrojem Obdélníkový výběr naleznete nástroj Oříznutí. Když neposkytuje přímo výběrovou oblast, umožňuje oddělit nechtěné části obrázku. S využitím tohoto nástroje můžete obrázek zároveň oříznout, změnit jeho velikost nebo jej otočit.Když s nástrojem Oříznutí klepnete a táhnete uvnitř obrázku, zobrazí se obdélníkový výběr, je-li v liště voleb zaškrtnuto políčko Clona, plocha okolo výběrového rámečku bude překryta barvou definovanou v liště voleb a bude se jevit jako částečně průhledná, v závislosti na definované míře Krytí.
Změnu velikosti rámečku provedete posunem kteréhokoliv čtverečku umístěného na jeho okraji. Chcete-li při úpravě velikosti zachovat poměr výšky a šířky nezměněn, přidržte klávesu Shift. Všechna plocha nacházející se vně rámečku bude odříznutá a odstraněna (pokud jste neaktivovali funkci skrýt).
Chcete-li obrázek natočit, přesuňte kurzor mimo rohové body a začněte natahovat rámeček (sledujte ikonu, která vypadá jako křivka se šipkou na obou koncích). Zkuste také přetáhnout křížek ve středu obdélníku, kterým se určuje střed otáčení. Úpravy zrušíte stiskem klávesy Esc, potvrdíte je klávesou Enter (či dvojitým klepnutím uvnitř ořezového rámečku). Pokud pracujete s vrstvou (a ne s pozadím) a v liště voleb je zapnuta volba Odstranit, všechny oblasti ležící vně ořezového rámečku budou vymazány. Je-li aktivní volba Skrýt, všechny oblasti ležící vně ořezového rámečku zůstanou zachovány, jen budou skryty mimo viditelnou oblast. Tato volba se hodí zejména při tvorbě animací v ImageReady, a když chcete, aby část obrázku začínala mimo obrazovou plochu. Občas se také stane, že budete potřebovat obrázek oříznout a zároveň změnit jeho velikost. Třeba budete chtít uzpůsobit tři obrázky na stejnou velikost nebo jim definovat určitou šířku. Toho dosáhnete přesným určením šířky, výšky a rozlišení ještě před samotným vytvořením ořezového rámečku. Když jej budete mít natažen, všimněte si odlišných údajů v liště voleb.
Definici políček šířka a výška tedy nastavíte velikost rámečku, který natáhnete. Někdy nechávám jeden z těchto údajů prázdný, abych měla stále možnost vytvářet variace.
Když v liště voleb aktivujete volbu perspektiva (která bude přístupná po natažení ořezového rámečku), každý z rožků rámečku budete moci upravit zvlášť. Tak budete moci narovnat například vertikální osy, které se na fotografii jeví v perspektivě. Když budete mít všechny čtyři rožky na správném místě, stiskněte klávesu Enter. Oříznutí a narovnání perspektivy proběhne zároveň.
Ke změně perspektivy obrázku můžete využít rovněž přesunu bočních táhel nebo přidržení klávesy Alt a přetažení rohových táhel. Až bude v ořezovém rámečku požadovaná plocha obrázku, stiskněte Enter.