Poznámky
S nástrojem poznámky (který vypadá jako nalepovací štítek) můžete do obrázku umístit textové pole, do kterého napíšete určitý komentář. Klepněte a natáhněte rámeček poznámky a uzavřete poznámku klepnutím na malý čtvereček umístěný v pravém horním rohu. Po poznámce zůstane pouze malá ikonka upozorňující na přítomnost komentáře. Když si jej budete chtít přečíst, pouze na něj dvakrát klepněte. Každá poznámka může mít jinou barvu a autora, který se specifikuje v liště voleb. Pokud by vás poznámky rušily, skryjte je příkazem v menu Zobrazit/ Zobrazovat/ Anotace.Pod ikonou nástroje Poznámky naleznete ještě jeden nástroj umožňující záznam zvukové anotace. Aby nástroj fungoval, budete k němu potřebovat příslušný hardware (například mikrofon). U zvukové anotace stačí jen klepnout na obrázek, čímž se otevře dialog Zvuková stopa. Klepněte na tlačítko Start a začněte mluvit. Když budete hotovi, klepněte na Stop, a je to. Když teď někdo poklepe na ikonku zvukové anotace, uslyší, co jste nahráli. Je to příjemná funkce, dejte však pozor na velikost souboru, kterou tento audio komentář výrazně zvyšuje.
Když už nebudete zvukovou anotaci potřebovat nebo se budete snažit snížit velikost souboru, klepněte v liště voleb na tlačítko Odstranit vše. Aby toto tlačítko bylo dostupné, musí být nástroj poznámky aktivní.
Anotace PDF
Na poznámkách se mi líbí to, že je můžete uložit do souboru PDF (samozřejmě spolu s obrázkem). Takový soubor pak můžete dát komukoliv. Každý si bude moci poznámky přečíst, aniž by k tomu potřebovat Photoshop. Vše, co k tomu bude potřebovat, je volně šiřitelný program Adobe Reader (dostupný na www.adobe.com). Když bude mít dotyčný plnou verzi programu adobe acrobat, bude k souboru PDF moci přidat i své vlastní poznámky. Ty potom importujete do původního souboru Photoshopu, a to volbou menu Soubor/ Import/ Anotace. Tímto způsobem vytvoříte univerzální typ souboru, který budete moci poslat, kolik lidem jen budete chtít, a získat od nich komentáře, jež importujete zpět do původního souboru s vysokým rozlišením. Může to být pro vás skvělý způsob komunikace s klienty.Přednastavené nástroje
Přednastavené nástroje umožňují ukládat a aktivovat oblíbené pracovní nástroje. Máte dvě možnosti, jak se k nim dostat: klepněte na miniaturu nástroje umístěnou v levé části lišty voleb nebo jděte do menu Okna/ Přednastavené nástroje. Chcete-li nástroj uložit, klepněte v paletě přednastavené nástroje na tlačítko Vytvořit nový přednastavený nástroj (vypadá jako list papíru s přehnutým růžkem) nebo klepněte na stejné tlačítko v roletce v levé části lišty voleb. Po uložení nástroje si jej bude Photoshop pamatovat se všemi nastaveními zadanými v liště voleb a paletě Stopy (pokud se jedná o nástroj pro malování nebo retušování). Když zaškrtnete políčko včetně vzorku, program si zapamatuje i barvu popředí a pozadí. Po uložení přednastaveného nástroje se k jeho konfiguraci budete moci kdykoliv vrátit klepnutím na jméno v paletě Přednastavené barvy.Existují dva způsoby jak pracovat s paletou Přednastavené nástroje. První z nich můžete chápat jako nahrazení hlavní palety nástrojů. Když totiž klepnete na některý z přednastavených nástrojů, Photoshop se na něj přepne a načte všechna uložená nastavení. Problém se může vyskytnout snad jen v situaci, že budete mít u každého nástroje uloženo více konfigurací a paleta bude působit přeplněným dojmem.