Tvar špičky stopy
Když klepnete na volbu Tvar špičky stopy v levé horní části palety stopy, střední část palety se změní a ukáže vám nastavení určující celkový vzhled zvolené stopy. Samotný tah štětce se totiž skládá z několika nánosu daného vzoru, to znamená, že Photoshop vyplní tvar štětce aktuální barvou popředí, posune se kousek vedle a znova daný tvar vyplní.Nastavení tvaru špičky stopy určuje, jak budou nánosy barvy vypadat a jak velké rozestupy mezi nimi zůstanou zachovány.
Průměr: Určuje velikost štětce.
K využití se nabízí hodnoty od 1 do 2500 pixelů. Tlačítko Použít velikost vzorku se objeví vždy, když použijete vzorový štětec, jehož původní jste zvětšili nebo zmenšili. Když na tlačítko klepnete, Photoshop vrátí nastavení štětce na původní velikost, a zajistí tak nejvyšší možnou kvalitu. Při zmenšení velikosti štětce ke ztrátě kvality nedojde. Problém zvětšování velikosti vzorkového štětce spočívá v tom, že se vzrůstajícím průměrem se zvyšuje i neostrost hran.
Tvrdost: Určuje, jak rychle se bude hrana stopy vytrácet. Implicitní nastavení štětců bývají buď na 100 procentech, nebo na 0 procentech. Volba je dostupná pouze u kulatých štětců.
Zaoblení: stlačuje tvar štětce v jednom směru. Používáte-li kulaté štětce, změny v zaoblení se promítnou jako oválný tvar stopy. Při práci se vzorkovým štětcem se změna nastavení projeví jako zúžení stopy ve svislém směru.
Úhel: Natáčí oválné a vzorkové stopy, nemá žádný vliv na kulaté.
Mezery: Určují rozestupy mezi jednotlivými tahy štětce, ze kterých se skládá ucelená stopa. Pokud volbu vypnete. Photoshop přizpůsobí velikost mezer rychlosti pohybu myši při kreslení.
Ostatní volby umístěné na levé straně palety určují způsob, jakým se špička stopy promítne do obrázku. Zjistíte, že se u voleb štětců používají tři základní koncepty, na které se nyní podíváme, abychom se jimi nemuseli zabývat při vysvětlování samotných nastavení. Funkce Kolísání způsobí, že se v průběhu táhnutí štětcem některé hodnoty budou průběžně měnit například Krytí nebo velikost. Čím vyšší bude míra kolísání, tím proměnlivější budou hodnoty nastavení.
Setkáme se také s nastavením zvaným Minimální průměr, které určuje rozpětí jež může funkce Kolísání využít. Když bude hodnota Minimálního průměru nastavena na 10%, ovladač Kolísání bude moci měnit nastavení v rozsahu definovaném Tvarem špičky stopy nebo lištou voleb a hodnotou, kterou jste uvedli v Minimálním průměru.
Třetí nastavení, na které narazíte se jmenuje Řízení. Toto nastavení určuje, kdy má Photoshop pozměnit nastavení v Kolísání. Když je nastavení vypnuto, příkaz Kolísání bude neustále aktivní. Volba Zeslabení zase působí, že stopa postupně vymizí. Pokud její hodnotu nastavíte na 20%, Photoshop začne s daným nastavením Tvaru špičky stopy nebo lišty voleb a postupně bude v dalších 20 krocích snižovat hodnotu, až skončí na čísle specifikovaném Minimálním průměru.