Photoshop pro začátečníky 22.díl, Nástroje 18.

Napsal (») 7. 7. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 1459×
obrazky/zacikona.jpg

Paleta přednastavené stopy

Podívejme se nyní na to, jak Photoshop se štětci pracuje a jak lze do palety stop přidat i nějaký vlastní. Při práci s některým z retušovacích nebo kreslících nástrojů uvidíte jeho možnosti v liště voleb. Když klepnete na patřičné okénko, rozvine se Výběr přednastavených stop.



Všechny kreslící a retušovací nástroje dostupné v paletě nástrojů používají roletky Přednastavených stop k určení své velikosti. Každý z nástrojů si také pamatuje naposled použitou stopu, ke které se při příští aktivaci nástroje vrátí. Jinými slovy, velikost štětce se při aktivaci různých nástrojů mění.

Aktivní štětec můžete změnit klepnutím na některou z nabídek v paletě Přednastavených štětců. Dvojitým klepnutím vyberete štětec a uzavřete roletku. Každý štětec má pod sebou číslo, které informuje o jeho šířce v pixelech.

Chcete-li si práci ještě zpestřit, sledujte v liště voleb štětec a klepněte na kurzorové klávesy < a > aniž byste drželi stisknutý Shift. Těchto kláves můžete využít k přechodu mezi všemi stopami v roletce.

Paleta stopy

Existují dvě verze palety stop, z nich každá je uložená na jiném místě Photoshopu. Jednou z nich je uvedená roletka Přednastavených stop. Když používáte tuto lehkou verzi palety, můžete si vybírat pouze mezi přednastavenými stopami. Pokud ale budete chtít měnit průměr stopy a jiné vlastnosti, měli byste se přepnout do palety Stopy. Aktivovat jí můžete v menu Okna/ Stopy.



V této paletě budete mít stále přístup k předem definovaným velikostem stop (klepnutím na tlačítko Přednastavené stopy v levé horní části palety), vedle nich však budete mít k dispozici ještě celou řadu dalších voleb rozmístěných podél levé části palety. Rozhodnete-li se pro některou, dejte pozor, abyste klepli na jméno funkce a ne na její přepínač. Přepínač funkci pouze zapne nebo vypne a vy se nedozvíte o dalších volbách daného prvku. Klepnutím na jméno zobrazíte popis daného prvku. K využití se zde nabízí zhruba 30 nastavení, která můžete na štětec aplikovat.

Je zde jedna věc, o které bych se ráda zmínila ještě předtím, než začnete experimentovat s volbami štětců. Existují dva typy štětců, se kterými můžete pracovat: kulatý a vzorkový. Kulatý štětec vystihuje jeho jméno – je zaoblený nebo kulatý a tvořil větší část štětců starších verzí Photoshopu. Vzorkový štětec naopak odráží podobu nějakého obrázku.



Chcete-li pracovat s kulatým štětcem, musíte jej nejdříve zvolit v Přednastavených stopách. Chcete-li pracovat se vzorkovým štětcem, vyberte nějaký ze sady nekulatých přednastavených nebo označte plochu, kterou chcete konvertovat na štětec, a zadejte příkaz Úpravy/ Definovat stopu. Po zvolení stopy již můžete začít experimentovat se všemi nastaveními štětce. Pokud vám štětce ve Photoshopu nestačí, tak na internetu se dají nalézt spoustu dalších. Pokud by se vám tohle nepovedlo, tak napište do komentáře, že máte zájem o nějaké štětce a můžeme se domluvit. 

Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Šárka z IP 89.248.248.*** | 16.2.2010 13:26
Ahoj, zatím jsem došla jenom sem, ale jako naprostý začátečník musím říct, že se mi podle tvého manuálu učí velmi dobře. Takže děkuji.smile
| 16.2.2010 15:44
To jsem ráda smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a dvě