Photoshop pro začátečníky 20.díl, Nástroje 16.

Napsal (») 27. 6. 2008 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 2179×
obrazky/zacikona.jpg

Paleta informace

Paleta informace je skvělým zdrojem číselných hodnot barev, výsledků měření a dalších informací, které se vám mohou velmi hodit, pokud víte, co s nimi. I když nemůžete barvu v paletě Informace přímo vybrat, oceníte její schopnost měřit existující barvy v dokumentu. Vrchní část měří hodnotu barvy nacházející se přímo pod kurzorem.

Způsob měření můžete změnit klepnutím na symbol kapátka. RGB se používá obvykle pro multimédia, CMYK pro tisk. Součet barev sčítá číselné hodnoty C, M, Y a informuje, kolik tiskové barvy bude použito k reprodukci plochy pod kurzorem.



Většina obrázků otevřených ve Photoshopu obsahuje 256 odstínů šedé nebo 256 odstínů červené, zelené a modré (známých jako 8 bitů kanál). Většina fotografů používá 16bitové obrázky, které obsahují až 32 768 odstínů šedí či odstínů červené, zelené a modré. Pokud pracujete s 16bitovým obrázkem narazíte v paletě Informace na 16bitová čísla (0-32 768) namísto standardních 8bitových (0-256). Přepnutí proveďte klepnutím na malou ikonku kapátka v paletě Informace, kde zvolíte 16bitový režim (ve verzi CS najeďte do vedlejšího menu palety Informace a klepněte na Volby palety, ve kterých aktivujete přepínač 16bitová čísla). Osobně si nemyslím, že je to příliš užitečná funkce, pokud si však rádi hrajete s čísly, nenechte se odradit.

Paletu Informace můžete nastavit tak, aby sledovala různé oblasti obrázku. Při úpravách pak budete vždy vědět, co se děje. Nastavení můžete provést Nástrojem pro vzorkování barev (ukrytým v menu nástroje Kapátko). Při klepnutí na plochu obrázku zanechá malou značku, jejíž hodnoty se promítnou i v paletě informace.



Do obrázku můžete nanést až čtyři takové vzorkovací body. Když budete obrázek upravovat pomocí jedné z voleb menu Obraz/ Přizpůsobení, informace v paletě se rozdělí na dvě skupiny hodnot pro každý ze vzorkovacích bodů.



Hodnota vlevo poukazuje na barvu před úpravou a hodnota vpravo na barvu po úpravě. Když budete pracovat v některém z dialogů přizpůsobení, vzorkovací body vložíte do obrázku přidržením klávesy Shift a klepnutím na dané místo obrázku. (Nástroj pro Vzorkování barev nemusí být v tomto případě aktivní.)

Chcete-li vzorkovací bod odstranit, přidržte klávesu Alt a klepněte na patřičný bod nebo jej jednoduše přetáhněte mimo obraz. Budete-li chtít odstranit všechny vzorkovací body najednou, klepněte v liště voleb na tlačítko Odstranit. Tlačítko je dostupné pouze při aktivním nástroji pro vzorkování barev. Může se také stát, že budete chtít při práci vzorkovací body dočasně skrýt. Toho dosáhnete vypnutím volby Vzorkovací body barvy v roletce palety Informace.

Ve Photoshopu CS2 zobrazuje paleta Informace údaje, které obvykle najdete pouze ve stavovém řádku dokumentu. Typ zobrazených údajů zvolíte ve Volbách palety.
Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a osm