Naučte se ukládat LOGO správně

Napsal Mgr.Radovan Kaluža (») 23. 9. 2004 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 4193×

Často vidím na webech loga, která jsou sice pěkná, ale je zde vidět výrazný přechod mezi logem a pozadím.

Často vidím na webech loga, která jsou sice pěkná, ale je zde vidět výrazný přechod mezi logem a pozadím. Vytvořil jsem takový vzorový příklad toho, jak to nemá vypadat, i když často to tak dopadá.

Vytvořte pozadí

Nejdříve vytvořte pozadí, na kterém logo bude umístěno. Pokud to bude jednobarevné bude práce lehčí, pokud tam bude nějaká symetrická textura, rovněž to nebude problém. Horší to bude, je-li celý obrázek jako pozadí, to potom můžeme pracovat s tímto pozadím jako s jedním velkým logem. Celé pozadí uložte jako BMP obrázek.

Vytvořte logo

Otevřete si obrázek označující pozadí, a vytvořte logo. Až do tohoto kroku asi nebyl problém. Logo uložíte rovněž jako BMP obrázek. Je-li pozadí jednobarevné nebo obsahuje nějakou texturu, tak logo ořežete. V našem případě jsem zvolil jednobarevné pozadí, takže jsem neměl žádný problém.

Uložte logo správně

Obrázek uložte ve formátu GIF a to i v případě, že obsahuje velký počet různých barev. Málo programů umí uložit GIF správně. GIF používá bezztrátovou kompresi, což laicky řečeno znamená, pokud je 999 pixelů černých a jeden šedý, zachová 999 černých pixelů a jeden šedý, narozdíl od JPG, který třeba ten šedý vynechá. GIF obsahuje sice jenom 256 barev, ale většina softwarů barvu jemně_červená uloží jako barvu červená_normál. A to je hlavní kámen úrazu. Je potřeba najít paletu 256 barev, která barvy neupraví svévolně, jak to třeba dělá PaintBrush. Malá ukázka, než si řekneme, jak to tedy uložit správně.

Tak to uloží PaintBrush

A tak program UFX

Osobně docela rád používám jednu freewarový nástroj UFX. Stáhněte si jej tedy. Nainstalujte a poté v tomto programu otevřete logo ve formátu BMP. Zvolíme :FILE-SAVE AS, zde zvolíme GIF, můžeme zatrhnout Adaptive w/Palette a obrázek uložíme. To je vše.

Kdy použít průhledný obrázek

V okně uložení obrázků je možnost Transparent, což znamená, že obrázek bude průhledný. Toto je další výhoda GIFu, který obsahuje průhlednost (alfa kanál). JPEG tento kanál neobsahuje. Průhlednost u UFX nastavíte kliknutím pravého tlačítka myši na danou barvu, který se stane průhlednou.

Logo vždy vytvářejte na pozadí, na kterém poté bude. Protože použijete-li bílé pozadí a u loga antialiasing (vyhlazení) písma a vše uložíte jej jako průhledný gif, tak nastane situace, že na tmavém pozadí půjde vidět při průhledném gifu, zbytky bílé barvy na krajích.

Pokud pozadí obsahuje nějaké proužky, doporučuji vytvářet logo na barvě dominantní a poté jej uložit jako průhledný GIF. I když můžou opět jít vidět zbytky pro zahlazování fontů nebo obrázků, nikdo to již nepozná. Nikdo totiž neuvidí, že proužek pozadí je přerušen jedním pixelem z dominantní barvy (no pokud dominantní barva nebude zcela odlišná od těch proužků).

Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a dvanáct