První díl seriálu o kaskádových stylech.
CSS pro začátečníky -- co to vlastně CSS je (1. díl)V úvodu něco málo o tomto seriálu.
V následujících několika (ještě nevím kolika) dílech seriálu CSS pro začátečníky, se pokusím uvést na svět znalosti pro někoho známé, pro někoho ne, o CSS. Nejdříve uvedu několik základních věcí, dále vysvětlím základní (ty známější) vlastnosti. Vysvětlení CSS vlastností se budu snažit uvádět na příkladech. Díly by mohly vycházet 1x týdně, ale záleží na tom, jak to budu stíhat se školou a s další prací, ale budu se snažit dodržet tento termín. CSS seriál bude předpokládat tvorbu layoutu pomocí této technologie, takže pokud stále používáte tabulky, popřípadě rámy, tak tento seriál vřele doporučuji jako inspiraci, že existuje další způsob rozvržení webové stránky.
Jedno malé upozornění na začátek. Pokud zatím neumíte HTML, XHTML, nebo Vám tyto pojmy nic neříkají, tak tento seriál s klidem odložte na později a navštivte jiné články na tomto webu, kde se poučíte, něco naučíte a pak se sem zase vrátíte.
Tak a teď už do toho. V tomto díle vysvětlím pojem CSS, proč existuje a ještě nějaké základní informace o této technologii.
Co to je CSS?
CSS a jeho vznik se traduje někde do roku 1996, a tento pojem by se dal shrnout definicí "souhrn pravidel a metod pro formátování webových stránek". U nás v Čechách se tomu obecně říká kaskádové styly, v originále je to název Cascading Style Sheets.
Možná si někdo říkáte proč kaskádové. Kaskádové proto, že se jednotlivé stylování dá vršit na sebe do pomyslných kaskád, ale v praxi je to úplně jiné, a toto "vrstvení" není to hlavní proč kaskádové styly jsou tak používané a výkonné.
Co vlastně CSS provádí?
CSS formátují webové stránky, podle toho, jak uživatel chce, a také zajišťují další variabilní úpravu stránek takto stylovaných. Některé vlastnosti se dají nahradit také klasikou -- definování HTML tagů, ale sami řekněte, baví vás u každého odstavce definovat zarovnání do bloku, když to jde udělat jednoduše a jednou pomocí CSS?
Uvedu na příkladě:
<p align="justify">Text zarovnaný do bloku </p>
tohle píšete u každého odstavce
nebo jednou do CSS uvedete vlastnost
p {text-align: justify;}
Pokud Vám nic daný zápis neříká, pak si z toho nic nedělejte, ale věřte, že to dělá to samé, jako align="justify". Zápis neboli syntaxi do CSS, uvedu v dalším díle seriálu a vlastnosti budu uvádět průběžně, takže Vám nezbývá nic jiného než číst dále.
Verze CSS
Jak již bylo napsáno, tak CSS vznikly někdy v roce 1996. V tomto roce vznikla první verze CSS, a to CSS level 1, zkráceně CSS1. Další verze vznikají jenom jako reakce na různé prohlížeče a jejich podporu CSS. Jako první prohlížeč, který podporoval CSS (vlastně jenom formátování písma) byl IE 3.0. S dalším nástupem prohlížečů se podpora zlepšovala. Jako nejlepší prohlížeč v reakci na podporu CSS je označován Mozilla, která je vyvíjena jako reakce na standardy. V současnosti je aktuální verze CSS2.1 a je již vyvíjena verze CSS3.
O novinkách ve vývoji se můžete informovat na této adrese
www.w3.org/Style/CSS/current-work
a na této stránce jsou jednotlivé standardy CSS vysvětlené v oficiální dokumentaci (po pravé straně jsou specifikace)
www.w3.org/style/CSS
CSS mají stejně jako HTML, XHTML svůj validátor, který ověří syntaktickou správnost CSS souboru. Ten oficiální najdete na této adrese
http://jigsaw.w3.org/css-validator
CSS nejsou jenom určeny pro to co vidíme, ale také třeba pro to co slyšíme, protože CSS se dají použít i na hlasový výstup, nebo pro Braillovo písmo. Možnosti CSS, jak se zdá, jsou velké a čas jenom ukáže, co se z toho dále vyvine. Ale spíše než vývoj dalších vlastností, by měly výrobci prohlížečů zapracovat na jejich podpoře CSS, obzvláště Microsoft, protože jeho podpora CSS oproti jiným prohlížečům je dosti mizerná a programátoři si občas lámou zuby na optimalizaci do běžně používaných prohlížečů. A to je to nejpoužívanější prohlížeč.
V dalším díle seriálu uvedu zápis CSS do vlastní HTML stránky a také syntaxi.
Autor: in-spyder