Nejprve něco málo teorie
Vedle dříve zprovozněných SQL a PostgreSQL se jedná o další typ databáze, kterou mohou využívat klienti webhostingu banan. Nejprve je dobré všechny případné uživatele upozornit, že SQLite nemá ambice stát se nejkomplexnějším databázovým nástrojem na trhu, jde spíše o pokus šetřit systémovými prostředky a to především nad menším objemem dat.
Jedná se o implementaci SQL jazyka nad souborem dbm, toto je důležité si zapamatovat, později v článku se k tomuto "problému" vrátíme. Co je dále důležité podotknout, SQLite implementuje téměř celý standart SQL92
SQLite můžeme použít například v těchto programovacích jazycích C, C++, Java, Delphi, PHP, Perl, Python a TCL. No a právě využitím v PHP se budeme v tomto krátkém seriálu zaobírat.
Výhodou této databáze je, že se celá nachází v jednom souboru na disku a tento soubor je opravdu multiplatformový takže přenos databáze na jiný server je velmi prostý. Velkou výhodou je že SQLite upustila od serverového nahlížení na práci s daty a funguje pouze jako proces, který se spouští pokud je třeba, což znamená, že pokud se s DB nepracuje neběží na serveru žádné zbytečné procesy.
Snad jedinou nevýhodou SQLite je při větší zátěži přetížení disku, neboť především u příkazu INSERT se snaží neustále přistupovat do našeho databázového souboru a jen minimálně používá cache.
Datové typy
Je důležité uvědomit si, že SQLite je "typeless" jedná se o vlastnost. Tudíž můžete ve sloupci deklarovaném jako number najít slova jako "banan" a databázi to nebude vůbec vadit. Jedinou výjimkou je pak sloupec deklarovaný jako INTEGER PRIMARY KEY, kde je vždy jednoznačné celé číslo. Dalším důsledkem je problém s údaji o datu a času, které je díky tomu potřeba řešit nějak nesystémově.
*dbm je prvním z rodiny jednoduchých databázových rozhraní, toto bylo napsáno Kenem Thompsonem a vydáno AT&T v roce 1979. Jméno je třípísmenný akronym pro Database Manager. Ukládá data za použití jednoduchého klíče (a primary key) do stejně velkých bloků, používá hashovaní techniky k rychlé dostupnosti dat při vyhledávání podle klíče.
Autor: Filip Koval