Šifrování, nebezpečí

Napsal O webu (») 28. 11. 2007 v kategorii Bezpečnost, přečteno: 2816×
obrazky/sifra.jpg

Problémy šifrování - útoky


Kryptoanalytika

Nejsložitější a také velmi náročnou – pro člověka je právě Kryptoanalytika. Tato věda se snaží objevit chyby v šifrovacích algoritmech a buďto tak zjednodušit jejich rozluštění útočníkovi, nebo naopak ( častěji ) se snaží upozornit na dané chyby a vylepšit tak Kryptovací algoritmus. Kryptoanalytici využívají spoustu metod pro zjištění chyb nejzákladnější jsou například hledání opakujících se znaků či „slov“ a pomocí pravděpodobnosti odhadnout o jaké slovo či znak se jedná – toto je odlišné pro každý jazyk. Tuto metodu používají i mnohé bezpečnostní složky. Dokonce bylo v USA dlouhou dobu omezeno používání šifrovacích sw na 56 bitů, aby Americká rozvědka dokázala dešifrovat co je ve zprávách uvedeno. Naštěstí už je tato doba pryč. :o)

Brute Force

Pro PC asi nejzatížitelnější operace, která je možná, neboť PC generuje všechny kombinace klíčů, které jsou možné a tak rozluštění může trvat i řadu let – pokud se zrovna netrefí na první pokus :o) Tato metodika je časově náročnou a v bitovém světě je popsána délka zjišťování slova jako 2 na N kdy N je počet šifrovacích bitů.

Tedy při času generování a vyzkoušení klíče 1 ms při 256 bitovém klíči je:

1,1579208923731619542357098500869e+75 sekund. :o)

Hezké že a každým dalším bitem je počet sekund dvojnásobný

Sociální inženýrství

Největší problém při šifrování je, že šifrovací klíč někdo ukradne – například nějaký malware – v tomto případě je pak snadné rozluštit odposlechnutou zprávu a následky si jistě umí každý z Vás domyslet.

V případě jakýchkoliv připomínek, mne prosím kontaktujte na e-mail baar@banan.cz

Autor: Ondřej Baar
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Monika z IP 2a00:1028:83c8:*** | 14.2.2014 12:01
Pokud máte bezpečnostní dveře www.dverebedex.cz/ tak je obvykle nebezpečí faktor, kterého se nemusíte obávat


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a osm