V dnešní části seriálu o nejnebezpečnějších místech na webu si povíme něco o procházení výsledků ve vyhledávačích a škodlivých přílohách v souborech PDF.
Ohrožení 8 - "Nakažené" výsledky ve vyhledávačích
Místo: Vyhledávače
Další nebezpečí, kterému se snad ani nedá vyhnout číhá ve výsledcích ve všech možných vyhledávačích na internetu. Vězí v tom, že autoři webové stránky nakažené malwarem, stránku prosadí ve vyhledávačích na co nejlepší pozici a pak jen čekají na oběti, kteří se na ni dostanou. Například podle studie firmy McAfee je 19% výsledků s textem "Cameron Diaz and screeensavers" nakaženo určitým malwarem.
Jak tomu předejít: Pozorně vybírejte stránky, na které chcete jít a nikdy neklikejte nerozvážně na všechny výsledky, které vám vyhledávač najde. Než se rozhodnete jít na nějakou pochybnou stránku tak zkontrolujte její URL, zda li neodkazuje na naprosto jinou stránku. Dalším způsobem je stáhnutí některého z bezpečnostních doplňků pro daný prohlížeč. Namátkou bych zmínit např. WOT pro Chrome a Firefox, nebo již zakomponované bezpečnostní doplňky Firefoxu. Všechny tyto systémy, ještě před zobrazením stránky (nebo již v seznamu výsledků vyhledávání) označí podvodnou stránku a uživatele upozorní.
Ohrožení 9 - Škodlivé PDF soubory
Místo: PDF soubory
Programy uzpůsobené pro Microsoft Windows jsou velmi oblíbené cíle internetových útočníku již mnoho let, protože se v nich jen velmi lehce hledají různé trhliny. O tom svědčí i skoro týdení aktualizace "oken". Nyní si hackeři našli další aplikaci přes, kterou se pokouší dostat malware do Vašich počítačů a to přes Adobe Acrobat. Takzvané "nakažené PDF" jsou soubory, které byly vytvořeny takovým způsobem, aby díky chybám v aplikacích Adobe Reader a Adobe Acrobat dokázaly vytvořit cestu k Vašim osobním údajům, či k jiným věcem. Adobe Reader občas může ukázat pop-up upozornění s dotazem, zda chcete spustit obsah s možným malwarem, ale hackeři mohou upravovat tyto zprávy, dle jejich libosti.
Jak tomu předejít: Za prvé se ujistěte, že používáte nejnovější verzi aplikace Adobe Reader (verze 9.9.3 nebo novější). Aktuální verze by měly změnit způsob jakým Adobe Reader zpracovává non-PDF přílohy a tím by Vás měl chránit před útoky.
Můžete také použít jiný PDF reader, který Vás může chránit před útoky na trhliny v Adobe Readeru, ale zase nemusí být imunní proti malwaru vloženém přímo v obsahu PDF souboru.
Další způsob jak se vyhnout nebezpečí je vypnutí načítání non-PDF příloh a to podle následujicích kroků: 1. Jděte do Nastavení. 2. Pokračujte kliknutím na Trust Manager 3. Zrušte zaškrtnutí upovolit otevírání příloh non-PDF souborů s externími aplikacemi.