Jak bezpečně na Internet -- díl 1: Antiviry

Napsal Michal (») 2. 6. 2004 v kategorii Bezpečnost, přečteno: 2563×

zabezpečení počítače připojeného na Internet je třeba věnovat trochu času instalaci a konfiguraci programů k tomuto určených, ne vždy nás to musí finančně zruinovat

Jak bezpečně na Internet -- díl 1: Antiviry

Pro zabezpečení počítače připojeného na Internet je třeba věnovat trochu času instalaci a konfiguraci programů k tomuto určených, ne vždy nás to musí finančně zruinovat, V této oblasti existuje spousta freewarových alternativ a některé si zde tedy představíme. Testovali jsme čtyři známé produkty, dva komerční a dva freewarové.

Určitě znáte oblíbené komerční antivirové programy:

Symantec - Antivirus Corporate Edition 8.1

Zkoušeli jsme verzi Symantec Antivirus Corporate Edition 8.1. Jedná se o robustní antivirový systém, se vším, co takový produkt má obsahovat. Po instalaci produktu máte ihned možnost online aktualizace (ovšem první aktualizace je mírně nepříjemná pro uživatele modemu 56k, stahuje se několik balíků, z nichž jeden má skoro 5MB), kterou byste měli samozřejmě využít. Po stažení aktuálních virových řetězců proběhne automatický ugrade virové databáze. Design programu je pěkný a intuitivní (viz. obr 1).
Ativir funguje v režimu Realtime Protection Scan, umí kontrolovat příchozí poštu, při instalaci vám dá na výběr mezi MS Outlookem a Lotusem. Infikované soubory (viz. obr 2) přesouvá do Quarantine (viz. obr 3), kde se soubory uchovávají ve formě bezpečné pro pc, jsou léčeny, můžete je smazat apod. Je možné klienty spravovat ze serveru, bez nutnosti aktualizace antiviru na klintském pc, vše se provádí automaticky z antivirového serveru.

Nevýhodou je dosti vysoká cena produktu. Nejlevnější produkt pro koncovou stanici Symantec Norton Antivirus 2004 získáte za 69,95 EUR.

Grisoft - AVG 7.0

Vynikající produkt za nízkou cenu. Trial verzi (o velikosti cca 11MB) si můžete stáhnout z domovských stránek Grisoftu. AVG můžete použít od Win95 až po WinXP, stejně tak existuje verze pro Linux. Produkt obsahuje prakticky to samé, co předchozí distribuce od Symantecu, bude vám rezidentně chránit pc a brání vás před zavirovanou poštou v MS Outlook a The Bat!.

Aktualizace je naopak k uživateli šetrnější než u Symantecu. Podobně jako Symantec Antivirus obsahuje AVG karanténu - virový trezor, ten slouží k uchovávání infikovaných souborů v podobě, ze které se viry nemohou šířit. Ve virovém trezoru lze soubory léčit a poté vrátit zpět na původní místo.

Cena licence (je omezena dobou používání na 24měsíců) je 1150 Kč bez DPH při prvoinstalaci, při ugrade z nižší verze vás bude nová stát 400 Kč.


A jak je to tedy s freewarovými produkty? Tady jsou:

ALWIL Software - Avast! 4

Velmi oblíbený antivirový program, pro domácí použití zcela zdarma. Na domovské stránce Alwil Software si můžete stáhnout balíček pro instalaci avast! 4 Home Edition (7.30 MB). Již při instalaci vás možná překvapí možnosti tohoto freewarového antiviru. Pokud se rozhodnete jej používat, zjistíte, že si s ničím nezadá s komerčními produkty. Opět je zde podpora pro MS Outlook / Exchange, The Bat!, obsahuje P2P štít (viz. obr 4), spravuje vaše mailové účty přes POP3 a hlídá vámi odesílanou poštu přes SMTP (viz. obr 5). Trochu nepříjemná je nutnost registrace, ač bezplatná, bez níž nedostanete sériové číslo a spustíte Avast! jen v demo režimu (omezená funkčnost na 60dní). Pokud ovšem jste online na Internetu, přijde vám registrační kód do mailboxu a můžete fungovat. Příjemná je možnost emailové podpory a podpory na fóru domovské stránky Alwil Software a to i pro freewarové uživatele, ti pouze nemají možnost využít telefonické podpory.

Stejně jako u komerčních distribucí je zde možnost online aktualizace, a stejně jako u AVG není balík nijak objemný, cca 200KB. Po nainstalování programu Avast! není zapnutá rezidentní ochrana, tu je třeba aktivovat. Trochu nepříjemné je vnucování antiviru - po aktualizaci touží po restartu.

AntiVir - AntiVir Personal Edition

Německý antivir, který patří mezi špičku ve svém oboru. Balíček pro instalace má cca 4MB a můžete jej stáhnout na domovské stránce AntiViru. Při scanu disku tento produkt objevil vir (o kterém jsem neměl ani tušení, viz. obr 6), přestože byl nainstalován a v provozu Symantec Antivirus (!) Výhodou je, že stahovaná verze z Internetu obsahuje aktuální virové řetězce, není jej třeba bezprostředně aktualizovat. Momentálně nevyléčitelné soubory AntiVir přesouvá do karantény - C:\Program Files\AVPersonal\INFECTED\, ovšem můžete nastavit i okamžité mazání, přejmenování, či zakázat k souboru přístup. Navíc AntiVir obsahuje i anti dial-up program, o kterých se zmíníme příště.

Přestože není tento program uživatelsky tak příjemný jako Avast!,rozhodně stojí za vyzkoušení. Jeho výhoda tkví hlavně v brutálním prohledávání pevného disku, kde nachází viry, které jiné antiviry (Norton, Avast!) nechaly bez povšimnutí (viz obr 7). Program zdetekuje a odstraní přes 70 tisíc virů. Funguje u něj rezidentního štít již během kopírování souborů a dokáže si poradit i s makroviry. Dokáže ochránit i před novými viry pomocí analýzy dat.

A jak dopadlo testování antivirů na zavirovaném disku? Vítězem byl překvapivě AntiVir Personal Edition, který odhalil tři mutace Trojanu, které ostatní antiviry nechaly bez povšimnutí. Ostatní tři antiviry postavme na pomyslné druhé místo, i když ty zase poskytují více služeb pro MS Outlook, SMTP apod.

Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a osm