Průvodce programem Ad-Aware 2007
Pokud se podíváme do statistik používání programů pro odstranění spywaru, zjistíme, že jedním z nich je i dnes představovaný software společnosti Lavasoft program Ad-Aware 2007. Jádro verze 2007 bylo oproti verzi 6.0 kompletně přepracováno, z toho plyne také rychlejší odezva uživateli a také výkonnější práci. Jak se tedy s programem samotným pracuje? To vám ukáže dnešní díl. V článku je popisována práce s verzí 2007 7.0.2.3. Prostředí programu působí solidním a moderním dojmem, veškeré funkce jsou rychle přístupné a jejich používání je intuitivní.Instalujeme Ad-Aware
Pokud jste se tedy rozhodli, že si jej nainstalujete, stáhněte si instalační balík z domovské stránky výrobce. Po stažení jej klasicky nainstalujte, instalace spočívá v klasickém klikání na Next a odsouhlasením licenčních podmínek. Vybrat si můžete ze dvou nabízených variant. Lze zvolit Standardní nebo Pokročilou verzi. Pro naše potřeby stačí verze standardní.Před koncem instalačního programu jste tázáni, zda chcete používat placenou, či free verzi. Pokud volíte, tak jako já verzi free, klikněte na tlačítko Cancel, přičemž se dokončí samotná instalace.
Možnosti a nastavení programu
Hned v úvodním okně programu si můžete nechat zkontrolovat stiskem tlačítka Scan Now váš systém. Je zde také možnost nahrání nejnovějších aktualizací. To se děje pomocí nabídky Upgrade. V podmenu na levé straně se ještě nachází záznamy o činnosti programu.Druhá nabídka skrývá možnosti scanování. Zde si můžete vybrat buďto Rychlý scan, prozkoumání celého systému, tedy přesněji všech souborů a složek, nebo třetí možností je nastavit si vlastní parametry scanování. Vlastní nastavení je možné pouze pro verzi placenou, proto se zde tímto zabývat nebudu. Další možnost placené verze je naplánování scanování (tlačítko Schedule), která se spouští automaticky. Odhalené adawary se dají mazat nebo umístit do karantény.
Po ukončení kontroly disku vám nabídne program několik možností, co dál. Buď označíte všechny nalezené soubory a vymažete je, nebo je lze umístit do karantény, nebo ignorovat. K tomu všemu se uloží log soubor, který si v záložce Log File můžete prohlédnout.
Třetí nabídka nabízí doplněk Ad-Watch. Zajistí vám průběžnou kontrolu, běží na pozadí, aktivně sleduje systémové registry, přístupy do nich, cookies a mnoho dalšího. Program je schopný útokům právě na tato místa zabránit.
Další menu nabízí aktualizace programu. Děje se tak stiskem Update. Nastavit si zde lze upozornění na nové aktualizace, zálohování starých a nastavení proxy.
Menu Tools and Plugins vám nabízí další nástroje k zabezpečení systému, proti škodlivému softwaru a také k poskytnutí soukromí při brouzdání webem. Ve verzi zdarma je volná pouze možnost Tracksweep - nástroj, který maže citlivé informace, jenž si ukládají webové stránky. Můžete smazat cache, cookies, historii prohlížení, poslední navštívené stránky a data z formulářů. Nástroj je určen jak pro Internet Explorer, tak i pro Firefox a Operu. Pokud chcete tyto data vymazat, zatrhněte jednotlivé volby a nakonec stiskněte Clear.
Konečně poslední nabídka Settings skýtá možnosti nastavení mnoha parametrů samotného programu. Je velmi pravděpodobné, že tovární nastavení vám bude plně vyhovovat, je možné si program upravit k obrazu svému.
Záložka Browsers ukládá vaši oblíbenou internetovou adresu – domácí stránku a stránku pro vyhledávání. Pokud by došlo ke změně, program na to upozorní.
Záložka Scanning zahrnuje možnosti nastavení scanování. Je dobré ponechat standardní nastavení scanování.
Záložka Auto Scans nastavuje chování autoscanování, tedy například zda se má po ukončení scanování program sám zavřít, nebo naopak zda má provést kontrolu ihned po spuštění apod.
Záložka UI je zkratkou users interface, čili nastavení uživatelského rozhraní. Zde máte na výběr volbu vzhledu proramu, nastavení jazyka (čeština nebyla v době psaní návodu k dispozici, je však již docela možné, že se objevila), animace menu a nastavení zvuků.
Záložka Logfiles nstavuje cesty k souborům s logy, pravidla pro jejich tvorbu.
Co dál
Dostali jsme se tedy na konec dnešního dílu o programu Ad-Aware. Návod měl sloužit jako základní popis možností programu, konečná práce je však samozřejmě na vás. Pokud vám můj popis v něčem pomohl, budu jenom rád. V posledním díle si zhodnotíme výhody a nevýhody tzv. komplexních řešení vůči jednotlivě dostupným programům pro boj s internetovou havětí a seriál uzavřeme.Autor: Radim Gál