Antiviry - Panda Antivirus 2007

Napsal O webu (») 26. 9. 2007 v kategorii Bezpečnost, přečteno: 2359×
obrazky/baar_clanek11_024.gifAntiviry - Úvod

V rámci mého bezpečnostního seriálu, bych Vám chtěl rovněž představit základní ochránce PC, které jsou dostupné. Doporučuji všem vybírat si podle svého uvážení a samozřejmě sledovat aktuální informace na internetu. V několika dílech tohoto Bezpečnostního seriálu s podtitulem Antiviry zmíním všechny použitelné Antiviri, které jsou dnes k dostání, jejich krátký popis, zkušenosti s ovládáním, a vyhodnocení, jejich schopnosti odstranit nebezpečný sw.


Seznam Antivirů


Seznam je řazen podle mě od nejlepšího po nejhorší a zvýrazněn je ten, který je právě rozebírán v článku:

1. Kaspersky Anti-Virus 6
2. Symantec Norton AntiVirus 2007
3. BitDefender AntiVirus 10
4. Eset NOD32
5. Panda Antivirus 2007
6. Alwil Avast 4 Antivirus Professional Edition
7. Grisoft AVG 7.5 Anti-Virus Professional Edition
8. Trend Micro AntiVirus plus AntiSpyware 2007

Ještě dodatek všechny uvedené jsou kvalitní a pořadí je určeno z mnoha faktorů, 1-4 místo je skoro vyrovnané vše je v závislosti, na rychlosti detekce, pro aktivním odstraněním škodlivého sw a také procentuální zjištění z všech nebezpečných signatur malware, kterým byl nakažený testovací PC.

Panda Antivirus 2007




Shodně jako NOD32, byla schopna PANDA odchytit 90% veškerého malwaru, jediná „díra“ je v oblasti trojsdkých koňů, ty dokázala rozpoznat jen v 86% případů a vytvořené zadní dveře 85% - tyto hrozby se objevují čím dál častěji, a tak jsou schopnosti tímto uvrženy na spod ve výkonnosti z mnou vybraných 8 antivirusových programů. Proaktivní ochrana u tohoto produktu dopadla na druhou stranu docela dobře – nové signatury dokázala rozpoznat v 58% případů.



Největší nevýhodou podle mého Panda způsobuje tím, že není od základu nastavena, a každý uživatel si musí vytvořit své nastavení. Pro začátečníky si myslím tímto šlápla Panda trochu vedle. Nejspíš spoléhá na to, že uživatel bude poněkud pokročilejším – čemuž ovšem neodpovídá designová stránka antiviru a ani jeho bezpečnostní vlastnosti. Dále je v základu vyřazena ochrana proti adwaru, který má nestarosti antispyyware. Rovněž kompletní kontrolu a ochranu e-mailu je uživatel nucen nastavit si sám. Pokud si však vše nastavíte rozsah kontrolovaných protokolů je opravdu velký od PO3, SMTP,IMAP, IMAP4 a NNTP až po protokol HTTP, je schopen aktivně rozpoznat phishingové hrozby a je integrována taktéž ochrana Instant messagingu od Yahoo, MSN a AOL. Co se týče grafického rozhraní, je uděláno více než chaoticky, neříkám, že se na něj nedá zvyknout, ale patří k těm nejhorším, co jsem viděl, pokud chce člověk aktivně něco udělat, či nastavit, pro špatné slovo daleko nedojde. Sw spíše háže klacky pod nohy, než aby něco uživateli nabídnul, a tak jste odkázáni pořád hledat – všude a všechno.



Panda na tom není rovněž dobře s odstraňováním škodlivého sw, a neblaze reaguje na změny v registru a v hostitelských souborech, což dokáže otrávit. Panda je celkově Antivirový systém, který dost často potřebuje uživatele, některé soubory nakažené ponechá bez jakékoliv zmínky, jiné odstraní, aniž by Vám o tom v logu řekla. Takovéto chování, je pro tento Antivirus posledním hřebíčkem do rakve a já sám ho odsuzuji do propadliště dějin. Uživatele si snaží nalákat svou cenou – ta je pro dva domácí PC pouhých 30 dolarů, ale tady více než kdy jindy platí, že cena odpovídá produktu – za 300,- Vám podchytí největší a nejznámější hrozby, ty složitější hold budete nejspíš ničit ručně, či nějakým pomocným sw.

Největší mínus a pro mě nepochopitelná věc je technická podpora, nejen že na dotaz reaguje třeba i po více než dvou dnech, ale v případě telefonního kontaktu jsou ZDARMA jen prvních 30 dní od nákupu produktu, tedy pokud se něco pokazí po třiceti dnech od aktivace produktu budete při telefonátu platit částku více než nelidovou a to 20 dolarů. Jeden z mých dotazů směroval právě na to proč je podpora tak drahá, bylo mi řečeno, že je podpora hodně žádaná. V překladu to nejspíš znamená – s naším softwarem si neví rady tolik lidí, že jsme to volání museli nějak zpoplatnit – myslím si že dokonce firma žije právě z částek, kteří platí zákazníci po třiceti dnech užívání. Tak skvělého sw, jakým Panda nepochybně je. ( poslední větu berte prosím jako vtip )

Plusy:

1.Nízká cena – Odpovídá kvalitám produktů.
2.Jedno z nejmenších zpomalení systému a to jen 3%

Mínusy:

1.Ignorace změn konfigurace systému ignorace některých infikovaných souborů
2.Někdy odstraňuje soubory důležité pro systém.

3.Nechává za sebou spoušť.

4.Reakce na nový virus kolem 8 hodin, je už opravdu hodně.

5.Žádná sleva při prodloužení aktivace

6.Technická podpora ZDARMA prvních 30 dnů!!! Pak za 20 dolarů za telefonát...


Ceny:

Cena je jednotně dána na 30 dolarů za dvě licence – není možné koupit licenci jedinou
Po vypršení licence si ji můžete prodloužit za 30 dolarů.


Homesite produktu: http://www.pandasecurity.com/

V případě jakýchkoliv připomínek, mne prosím kontaktujte na e-mail baar@banan.cz

Autor: Ondřej Baar
Štítky: Antiviry
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a jedenáct