Princip článků a kategorií
Kategorie v redakčním systému lze chápat jako položky horního a levého menu, tedy jako jednotlivé sekce Vašich stránek. Ke každé sekci musí náležet jeden článek (případně více), který se po kliknutí na vybranou položku zobrazí (pokud je v kategorii více než jeden článek, zobrazí se místo toho jejich seznam). Kategorie toho ale umí více - lze je totiž řadit hierarchicky pod sebe (vytvářet podkategorie), mohou být nevidelné (tato varianta je použita pro Úřední desku - novinky), můžete pomocí nich přímo z menu odkazovat na jiné internetové adresy nebo určovat pořadí položek v menu.
V tomto článku si nejprve popíšeme veškeré možnosti nastavení, které jsou u kategorií dostupné a poté si jejich funkci ukážeme na dvou příkladech.
Možnosti pro kategorie
V sekci Kategorie se nachází výpis již existujících kategorií a odkaz "nová kategorie". Ve výpisu se již nachází přes deset předdefinovaných kategorií, povšimněte si, že svými názvy odpovídají položkám v menu na Vašich stránkách. Kliknutím na ID u některé z kategorií se dostanete na editační stránku, kde si můžete prohlédnout její aktuální nastavení. Úpravy v již existujících kategorií nicméně provádějte opatrně, mohli byste způsobit špatné zobrazování stránek.
Nejdůležitější vlastnosti kategorií jsou její typ zobrazení, zařazení a název. Název kategorie určuje zároveň jméno odkazu v menu (například "O obci"). Zařazení určuje umístění kategorie v hierarchii kategorií - ve většině případů budete používat zařazení "hlavní" (nejvyšší úroveň), kategorii lze však zařadit i pod jinou, již existující kategorii. Typ zobrazení určuje, kde bude kategorie zobrazena - můžete ji udělat neviditelnou nebo ji umístit do některého z menu (menu2 pro horní menu, menu3 pro levé menu).
Mezi další možnosti kategorií patří nepovinná pole odkaz, pořadí ve výpisu, popis kategorie a možnost otevřít kategorii na nové stránce. Pokud vyplníte pole Odkaz, nebude po kliknutí na kategorii zvolen odpovídající článek, místo toho bude otevřena internetová adresa uvedená v tomto poli. Pořadí ve výpisu určuje, na jaké pozici bude ve svém menu daná kategorie zobrazena. Popis kategorie se zobrazí tehdy, pokud je v ní obsaženo více článků (následovat bude jejich seznam).
Příklady
Do horního menu chci umístit položku Mapa a vytvořit odpovídající článek, který se po kliknutí na tuto položku otevře. Vytvořím tedy novou kategorii s názvem "Mapa", typem zobrazení "menu2" (horní menu) a zařazením "hlavní". Ostatní políčka nechám prázdné. Nyní v sekci články vytvořím článek se stejným názvem a jako jeho kategorii zvolím nově vytvořenou kategorii Mapa (vytvoření článku probereme v dalším článku). Výsledkem bude nová položka na poslední pozici v menu s názvem Mapa, pokud na ni klikneme, otevře se odpovídající článek.
V druhém příkladu chci na druhou pozici levého menu umístit odkaz vedoucí na stránku seznam.cz (odkaz bude na druhé pozici v menu a bude se otevírat v novém okně). Vytvořím tedy novou kategorii s názvem kupříkladu "seznam.cz". Typ zobrazení bude tentokrát "menu3" a zařazení opět "hlavní". Navíc do pole odkaz vyplním adresu http://www.seznam.cz a zaškrtnu "Otevřít do nového okna". Jako poslední vložím do pole Pořadí ve výpisu číslo 1 (číslování pozic začíná od nuly). Článek v tomto případě vytvářet nemusím, neboť po kliknutí bude přímo otevřena internetová adresa Seznamu.
V posledním díle seriálu se zaměříme na vytváření a editaci článků pro Vaše stránky. Pro jakékoli dotazy a připomínky k systému se prosím obracejte na e-mailovou adresu kadera@banan.cz.