MySQL (výchozí databáze)
V této sekci si můžete spravovat u nás uložené MySQL databáze. Nahoře na stránce se nachází odkaz do Vašeho phpMyAdmin rozhraní - adresa odkazu je závislá na serveru, na kterém jsou Vaše databáze uloženy. I když se databázový server ve většině případů shoduje se serverem, na kterém hostuje Vaše prezentace, doporučujeme používat tento odkaz, který vždy koresponduje s aktuálními údaji.
Níže pod odkazem se nachází seznam existujících databází. U každé je zobrazeno jméno uživatele a nově také kódování databáze. Každému konkrétnímu uživateli databáze můžete změnit přístupové heslo, případně zrušit jeho účet. Jméno samotné databáze (které není zobrazeno) se shoduje s jménem uživatele, jen místo teček(.) obsahuje spodní podtržítka(_). Upozorňujeme, že kódování databáze nemusí být u starších databází zobrazeno - v tom případě jej lze zjistit přímo ve Vašem phpMyAdminu.
Vespod stránky si můžete neomezeně vytvářet nové databáze. Stačí zadat jméno uživatele databáze - lze ponechat i prázdné, v tom případě bude vytvořena databáze ve tvaru vasedomena_tld, dále heslo a výchozí kódování databáze. Upozorňujeme, že špatně zvolené výchozí kódování může vést k chybnému zobrazení českých znaků na Vašich stránkách - kódování databáze by vždy mělo korespondovat s kódováním tabulek (například při importu existujících tabulek do databáze) a kódováním připojení k databázi (více o tomto tématu v článku Diakritika v databázích).
SQLite
V sekci SQLite je zobrazen krátký návod, jak zprovoznit tento typ databáze na jakémkoli našem serveru. Pro tuto databázi prozatím neposkytujeme žádné uživatelské rozhraní, vše probíhá formou příkazů ve Vašem PHP skriptu. Více se o této databázi dozvíte v našem seriálu.
Firebird
Druhým typem databáze, který náš hosting od října nově podporuje, je Firebird. Pro vytvoření této databáze prosím kontaktujte technickou podporu, k dispozici je Vám rovněž náš obsáhlý seriál.
Instalace opensource
V této sekci si můžete požádat o instalaci některých zdarma poskytovaných opensource systémů, jejichž nabídku neustále rozšiřujeme. V horní části stránky je zobrazen seznam již aktivovaných opensource, který obsahuje jejich adresu, stav (čeká, ok) a název (typ) samotného opensource.
Ve spodní části stránky se pak nachází formulář pro žádost o instalaci opensource. Adresa opensource sestává ze dvou částí: subdomény a adresáře, tvar výsledné adresy je pak následující: subdomena.vasedomena.tld/adresar. Následně vyberte typ opensource a klikněte na Uložit, žádost o instalaci bude automaticky odeslána technické podpoře.
Úplně vespod se nachází seznam poskytovaných opensource spolu s krátkým popisem a odkazy na návody k použití. Vybrat si můžete například z fotogalerie DAlbum, redakčních systémů Drupal a phpRS nebo blogů TextPattern a WordPress. Pro případ, že Vám nebudou postačovat zdarma poskytované systémy, upozorňujeme, že kompletní nabídka všech komerčně poskytovaných opensource je Vám k dispozici na adrese opensourcehosting.cz - nabízíme zejména individuální přístup k instalaci a nastavení stejně jako kompletní technickou podporu k Vámi vybranému produktu.
V příštích dílech se podíváme na pokročilá nastavení v administraci, zejména na nastavení DNS záznamů a pokročilé možnosti nastavení pošty. Pro jakékoli dotazy prosím pište na e-mailovou adresu krkoska@banan.cz.