Hromadná úprava a upload obrázků

Napsal (») 2. 11. 2010 v kategorii Banan.cz, přečteno: 20201×
571775-fotoram-obrazy-pastelky-fixky-byvanie-dekoracia.jpg

Každý den se jak při práci, tak při zábavě setkáváme s obrázky v digitální podobě. Ať už fotografie, dokumenty, animace či grafika jsou v počítači ukládány do mnoha formátu. Jak s těmito daty pracovat - měnit velikost, rozlišení či hromadné nahrávání na web - to bude obsahem tohoto článku.

Základní rozdělení obrázků

Obrázky můžeme dělit dle několika kritérii. Dle typu grafiky (bitmapové .jpeg, .gif, .png, .bmp / vektorové .svg, .cdr, .dfx) , komprese (s kompresí .jpg, .gif / bez komprese .bmp, .raw) či uplatnění (webové formáty, grafické formáty, rysy). Všechny mají své výhody a nevýhody a jejich rozšíření je různé.

Mezi nejčastěji používané formáty, se kterými se na internetu můžeme setkat jsou právě obr. typu JPEG (.jpg, .jpeg, ..) GIF a PNG. Jejich hlavní výhodou je právě výše zmiňovaná komprese (zmenšovaní datového objemu), a tak soubor např. JPG může mít zlomkovou (datovou) velikost oproti souboru ve formátu BMP (klasické windows malování) při zachování stejných obrazových dat.

Co se týče porovaní kvality z hlediska použitého formátu, je situace taková. Obecně vzato je formát PNG považován za nejkvalitnější. Prostorově je však o mnoho náročnější nežli jeho kolegové. Formát JPG je pravděpodobně jedním z nejvyužívanějších formátů ze zmíněné skupiny. Výhoda oproti předchozímu je tedy ve velikosti, kterou lze ještě dle libosti měnit v závislosti na zvolené kompresi (low quality -10% vs. best quality-100%). Platí jednoduchá rovnice: čím vyšší je kvalita tím je velikost obrázku větší.

Pro představu přikládáme stejné obrázky, které jsou uloženy v odlišných formátech:

PNG Slunecnice
GIF Slunecnice
JPG 100% Slunecnice1
80% Slunecnice2
60% Slunecnice3
40% Slunecnice4
20% Slunecnice5

Je tedy zjevné, že volba formátu je daná prostředím, ve kterém si přejeme obrázek zobrazit. Pro účely jednoduchých prazentací je zbytečné tedy volit např. PNG. Rozdíl se projeví až u obrázku s vyšším rozlišením (např.grafická díla, ve kterých se zaměřujeme na detaily)

Další důležitou vlastností webových formátů obrázků je průhlednost. Tato možnost je dostupná především ve formátech GIF popř. jeho novější a rozšířenější alternativa PNG.

formát GIF JPEG PNG
vznik 1987 1990 1996
použití jednoduché grafické objekty, ikony, loga, navigační prvky... fotografie, grafika s velkým množstvím barev a jejich odstínů od jednoduchých ikon až po fotografie
barevná hloubka 8 bitů (lze i méně); až 256 barev 24 bitů; až 16,7 mil. barev 8 bitů (lze i méně) či 24 bitů; až 16,7 mil. barev
transparence ano (jen GIF89a, jedna barva) ne ano (více různě průsvitných barev)
animace ano ne ne
komprese ano, bezztrátová ano, ztrátová ano, bezztrátová
přípona .gif .jpg, .jpeg .png
MIME typ image/gif image/jpeg image/png

(zdroj tabulky interval.cz)

Velikost a rozlišení

Výchozím parametrem určujícím velikost obrázku je především jeho rozlišení. To se uvádí dvěma nejčastějšími způsoby - rozlišení šířka/výška (např. 1920x1080 obrazových bodů) nebo absolutní rozlišení - např. v megapixelech, které říká, kolik je na celé ploše obrázku obrazových bodů.

V praxi se často setkáváme s problémem, kdy potřebujeme velikost obrázku změnit. Pokud je jich více, jednalo by se o mravenčí a mnohdy nekonečnou práci. Naštěstí existují programy pro hromadné zpracování obrázků. Nabídka těchto programů je velmi široká. Pro jednoduché a rychlé zpracování bych doporučil JPEG Resampler (viz níže), pro využití s rozsáhlejšími editačními možnostmi např. XnView. či IrfanView (recenze a srovnání na digimanie.cz)

JPEG Resampler 2010

Jedná se o zbrusu novou verzi oblíbeného nástroje pro hromadnou úpravu fotografií, navíc zdarma pro nekomerční využití.. V nové verzi přibyla navíc možnost konverze (převodu) mezi známými formáty. Ovládání programu je velice jednoduché a intuitivní. Stačí vybrat zdroj, cíl a kritérium.

Software je dostupný kompletně v češtině na stránkách tvůrce http://software.macek.cc/resampler2010cz.php .

Jr1

Program nabízí 2 zobrazení - kompaktní a rozšířené. V kompaktním naleznete základní ovládací prvky - výběr zdrojové složky, cílové složky, možnosti zmenšení (dle rozlišení, procenta originálu, přesná/maximální výška/šířka, delší strany atd.), možnosti filtru. Po výběru možností stačí kliknout na tlačítko Start a během okamžiku v cílové složce uvidíte zmenšené obrázky.

Jr2

V rozšířeném režimu přibyly možnosti převodu na jiný formát, detailnějšího nastavení filtrů, vlastností výstupního formátu a spousta dalších více či méně praktických nastavení - např. vygenerovaní HTML, konverze názvů souborů, práce s metadaty, vodotiskem, GPS souřadnice, možnost registrace do kontextového menu Windows (zmenšování klinutím na soubor pravým přímo ve složce).

Hromadné nahrávání (upload)

Pokud již máme obrázky zmenšené dle požadavků, nabízí se otázka, jak je všechny hromadně na server popř. do redakčního systému nahrát, ale i to je dnes záležitost chvilky.

Chceme-li se vyhnou nekonečnému vkládání obrázků z požadované složky, provedeme tzv. zazipování složky, čímž se ze složky stane celek a my jej pak pohodlně nahrajeme na místo určení.

Hromadný upload v redakčním systému

V redakčním systému se lze k hromadnému vložení obrázků dostat 2 způsoby. Pokud vkládáme obrázky přímo do článku, v editačním menu se nachází ikona Nahrát nový obrázek. Zde kliknete na Vybrat soubor a vyberete jeden čí více obrázků. (Max. 10Mb)

Nahratnovyobrazek

Tip. V okně výběru obrázků můžete přidržením klávesy Ctrl a klikáním myši vybrat konkrétní obrázky. Pro výběr všech slouží klávesová zkratka Ctrl+A . Takto lze vybírat i obrázky do fotogalerie.

2 způsob, kde naleznete možnost hromadného uploadu je v administraci redakčního systému - sekce Soubory. Zde se v každé složce zobrazuje ikona (viz níže). Další postup je již shodný.

Pic-upload

 

 


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
15 year fixed mortgage rates z IP 178.238.232.*** | 26.10.2011 04:48
yityzpxfcv, <a href="http://www.todaysmortgagerates.org/">Mortgage interest rates in maine</a>, zVbfYpW, [url=http://www.todaysmortgagerates.org/]Mortgage Rates[/url], tdfvFuc, www.todaysmortgagerates.org/ Mortgage Rates, IzXiJno.
Bára z IP 194.228.59.*** | 10.10.2013 11:23
Já si z obrázků nejčastěji dělám obrazy na zeď,ale občas si je i u www.obraznastenu.cz/obraznastenu/eshop/26-1-Obrazy-na-zed koupím


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a šest