Jak to vlastně funguje?
Takže co je nejdůležitější si uvědomit jde vlastně o jakýsi doplněk firewallu, který neřeší všechny problémy, ale pouze pomáhá s vyhledáváním podezřeních IP adres které se dostanou k otevřeným portůmTedy jde vlastně pouze o jakýsi „Blacklist“, práskač který říká jo tenhle se sice tváří poctivě ale tamhle za rohem drapuje tvoje hesla.
Instalace a nastavení
Instalace po stažení z domovských stránek probíhá stejně jako instalace jakéhokoliv jiného softwaru. PeerGuardian funguje v systémech Windows95 a vyšších, přičemž ve Windows 2000/ Windows XP funguje jako filtr kteréhokoliv síťového protokolu - ochrana ve starších systémech je pouze částečná. Stejně tak funguje i po Linuxem a MacOS.Jak ten zázrak funguje?
Uživatelské prostředí programu je spartánsky jednoduché a nemůže Vás snad ničím překvapit - posuďte sami na obrázku níže.
Celé okno programu zabírají vlastně jen informace o zablokovaných přístupech, informací a tlačítek najdete jen nezbytné minimum.
Celé kouzlo programu je právě v jednoduchosti a uživatelské přívětivosti programu. Jeho nastavení je jednoduché, ovšem velmi důležité, proto si je projděme krok po kroku.
Černé listiny aneb Nastavujeme ochranu
Principem ochrany je databáze IP adres ("osob"), které PeerGuardian nemá rád. Tato databáze je rozdělena na několik seznamů (některé se automaticky stahují z internetu), v nichž jsou logicky uspořádány IP adresy. Seznamy (Lists) jsou ve skupinách podle důvodu, proč jsou vůbec blokovány. Aktuálně zavedené seznamy adres jsou přístupné pod tlačítkem List Manager.Nejčastěji používané zkratky:
spy, spyware - odtud se občas šíří spyware (případně adware),
ads - servery poskytovatelů reklamních bannerů,
trojan - zdroj nákazy tzv. trojany,
pr0n, prOn - servery s pornografickým materiálem,
dshield - systém zjišťování napadených a "děravých" serverů (více zde),
bogus - napodobeniny důvěryhodných serverů (útoky "phishing"),
hijacked - servery napadené a ovládnuté hackery,
gov - vládní (policejní?) servery,
p2p - servery zapojené do monitorování sítí p2p,
edu - školní servery,
Jak vidíte, ne všechny adresy v databázi je vhodné blokovat - je třeba dobře zvážit, co blokovat a co povolit. Nejsem si úplně jist, které seznamy jsou ve výchozí instalaci PeerGuardianu obsaženy, na obrázku výše vidíte téměř všechny dostupné seznamy.
Autor: Filip Koval