Internet může být až 1000x rychlejší

Napsal (») 7. 7. 2010 v kategorii Internet, přečteno: 892×

Výzkumníci z MIT vyvinuli technologii, o které říkají, že až 1000 krát zrychlí internet, ale také zpřístupní data levněji. Trik, který umožňuje tak rapidní růst rychlostí leží vně routerů, které směrují data na internetu, řekl to Vincent Chan, profesor elektrotechniky a informačních technologií na MIT zároveň vedl tým výzkumníků a pro portál Computerworld řekl, že pokud vyměníme elektrické signály uvnitř routerů za signály optické dosáhneme neuvěřitelných rychlostí internetu, zároveň tak omezíme i spotřebu energie.

Vysoké rychlosti

Dnešní uživatel, který má problém stáhnout 100MB velký soubor by v budoucnu neměl mít žádný problém odeslat 10GB soubor velmi jednoduše a rychle. "Díváme se ale do budoucnosti, pro tuto rychlost je potřeba mnohem rychlejších procesorů, také soubory budou mnohem větší, čili bude potřeba mnohem rychlejších sítí. Lidé se tedy budou dožadovat rychlejšího internetu. Otázka je, jestli budou tyto procesory a nové aplikace podporovány po internetu. Každý bude užívat náročnější aplikace jako 3D, interaktivní hry, vysokorychlostní přístup k penězům."

Internet přestává být dostatečně rychlý

Dále Chan řekl, že až se na trh dostanou 16 jádrové procesory už bude pozdě, internet bude na samé hraně své výkonnosti. "Myslím si, že internet nebude dostatečně rychlý během 3 až 5ti let," dodal. Odpověď na tento problém jsou podle něj optická vlákna.

Výhody optických vláken

Optická vlákna jsou hojně používána již dnes, dokáží překonat velké vzdálenosti dokonce i kontinenty. Dokáží přenést informaci mnohem efektivněji než elektrické signály, ale je někdy obtížné s nimi správně naložit. Router ku příkladu, má problémy zpracovat optické signály, které přichází ve stejném čase z více směrů. Routery momentálně používají převod optických signálů na signály elektrické, které může uložit do paměti a má čas na rozhodnutí co se signálem udělat, následně převádí zpět na signál optický připravený pro odeslání, čímž pouze obchází tento problém. Tento proces potřebuje hodně času a energie. Chan a jeho tým vyvinul technologii, ve které již není potřeba tohoto mezi článku.

Flow switching

FibreopticChanova architektura nazvaná "flow switching" nejprve zřídí dedikovanou cestu mezi dvěma lokacemi, které si vyměňují velké množství dat (např. Silicon Valley do Bostonu). MIT dále vysvětluje, že routery budou přijímat pouze signály příchozí z jednoho směru a odesílat je zase jenom jedním směrem. Nebude zde tedy nutnost převodu na elektrický signál.

Krok kupředu

"Pokud tato technologie opravdu dokáže zvednout rychlosti aspoň 100krát, mělo by to obrovský dopad na použitelnost internetu," říká Dan Olds, analytik ve firmě Gabriel Consulting Group Inc. "Pokud by se technologie dokázala uchytit v praxi viděli bychom nástup nových internetových technologií mnohem dříve než momentálně očekáváme, jednalo by se o velký skok kupředu." Olds dodal, že je potřeba vybudovat rychlejší infrastrukturu pro ještě vetší zrychlení internetu, není zde žádné cesty okolo."

Internet bude muset zrychlit

"Internet bude muset zrychlit," řekl dále Olds. "Stále máme milióny a milióny nových lidí připojujících se na internet každý, ale teď máme i milióny nových zařízení (smartphony, senzory, tablety), které se uchází o své místo na internetu. Všichni tito nový uživatelé vytváří čím dál tím větší provoz, čili internet opravdu potřebuje zrychlit velmi brzo."

Lepší výkon, dostupnější vysokorychlostní internet

Chan dále řekl, že změna na optické vlákna nebude znamenat pouze lepší výkon, ale také levnější vysokorychlostní internet. Tým z MIT testuje nyní transportní část jeho architektury v bellových laboratořích v New Jersey, zajišťují, aby přechod na optické vlákna nebyl žádnou přítěží pro internet. "Myslím si, že jsme provedli dostatek testů a víme, že architektura fungovat bude."

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a deset